Hohenglücksteig & Bambini

 • Co to je:

  - Několik cvičných ferrat
  - převýšení minimální
  - Obtížnost: A-E
  - doba lezení: cca 2-3 hod.
  - umělé stupy
  - Skála: tvrdý pískovec
  - Orientace: Jih / jihozápad
  - Zajištění: Perfektní, kromě obtížných míst

  Severovýchodně od vsi Hegendorf najdeme v lese na nevysokých skalkách hned několik cvičných ferrat. Jsou tu úseky od nejlehčí po nejobtížnější a všechno to jsou traverzy téměř po rovině se zanedbatelným stoupáním a klesáním. Zvláštním znamením jsou extrémně olezlé a uklouzané skály, což zvyšuje obížnost i za scuha!
  Nedaleko je ještě ferrata Norissteig (B), kterou ale ještě osobně neznám.


 • Kde to je:

  Země: Německo, Bavorsko.
  Nejbližší obec: Hegendorf, (Hirschabach)
  GPS parkoviště: 49°32'17.42 / 11 32'00.48
  GPS obou ferrat, přibližně: 49°32'46.00 / 11°32'27.00
  Odkazy na fotky a články o Hohenglücksteig:
  http://www.via-ferrata.de/img-hohenglucksteig-54.htm
  http://www.wandersuechtig.de/bayern-hersbrucker-schweiz-hoehengluecksteig
  http://www.querbeet-freizeit.de/html/hohenglucksteig.html
  http://www.orionsoft.cz/ferrata/route.asp?id=68 (info v češtině) • Jak je to dlouhé, náročné a popis:

  Ferrata Bambini je jak název napovídá pro děti. Je to úplně nejzákladnější cvičná ferrata, v podstastě taková prolézačka po doslova jen několik metrů vysokých kamenech, kde se ovšem i dospělý místy trochu zadýchá. Je to dáno tím, že ocelové lano je blíže k umělým stupům, takže je to pro dospělé nezvyklé. Bambini obsahuje i kolmý žebřík a krátký lanový mostek. Oboje je na cvičení úplně parádní. Začátečníkům zde máme možnost ukázat, jaké to je viset na kolmém žebříku. Na lanovém mostku si zase můžeme zkoušet, jaké to je z něj spadnout do sedáku a brzdy. Je asi tak 1,5 m nad zemí, takže úraz by opravdu neměl hrozit.

  Ferrata Hohenglücksteig je cvičná ferrata pro dospělé, rozdělená na tři zcela oddělené části (teil). Každá část se dá absolvovat zcela samostatně, libovolně je střídat, případně obcházet a sledovat přitom lezce z cestičky dole. Připravte se ma extrémně olezlé a uklouzané skály, což zvyšuje obtížnost i za scuha! Za mokra si to ani neumím představit. Jezdí sem hodně lidí a o víkendech tu bývá docela provoz, takže se není co divit.

  Hohenglücksteig - část 1.: Teil 1 je interně rozdělen na další 3-4 části, takže z toho možná budete trochu zmatení. Nicméně podle cedulí začínáme zcela nejištěnou skalní rozsedlinou (lezení stupeň UIAA 2). Kdo si netroufá, skalku obejde okolo za cca 1 minutu. Dál již pokračuje klasická traverzová ferrata A-C, která místy trochu zatáhne za ruce. Na lezení o skále to moc není, spíš jen místy. Na místě, kde mohl být krátký lanový mostek, je mostek dřevěný jak pro důchodce. Trochu škoda. Viz foto vpravo. Jakmile sestoupíme ze skály na zem a popojdeme pár desítek metrů, zjeví se před námi nevysoká skalka, která je označena cedulí jako nejtěžší část. Viz foto vlevo. Ačkoliv to tak nevypadá, je to docela brutální cesta převisem jen se dvěma umělými stupy na nejkritičtějším místě. Zkušený lezec to celé přejde do jedné minuty. Pokud si nejste jistí, tak bez odsedací karabiny sem nelezte ani náhodou a zajistěte, aby před vámi nikdo nebyl. Jakmile budete čekat než se někdo před vámi pohne, vysílíte se. Kromě dvou umělých stupů, je tu několik hezkých stupů na nohy, ovšem musíte si je najít, nebo prostě vědět kde jsou. Pokud si je nenajdete rychle, je to pak obrovsky silové! Celá záležitost se dá bez problémů obejít. Poslední část už je v pohodě.

  Hohenglücksteig - část 2.: Teil 2 je B/C krátké a o ničem. Maximálně tak výhled.

  Hohenglücksteig - část 3.: Teil 3 je převislý D - traverz začínající nehorázně uklouzanou partií bez umělého stupu = totální E. Je určen pro posilování rukou a nácvik lezení převislých pasáží. Já už na to neměl nervy ani sílu, takže jsem jej zatím nešel. Pod celým úsekem je pohodlná pěšina ze které můžete sledovat výkony ostatních a fotit je :)
  Zpět na stránku o ferratách blízkosti ČR.