Via ferrata Nonnenfelsen (Zadrátovaná jeptiška)

 • Co to je:
  Překrásná cvičná ferrata pro začátečníky na pískovcových skalách. Zhruba B/C, jeden převis s kramlemi pro začátečníky na hranici obtížnosti D, pro zkušenější sranda. Za mokra lezení zakázáno pod pokutou 100 Eur.
  základní informace na stránkách města
  informace na via-ferrata.de

 • Kde to je:
  Pokud pojedete autem, dejte do navigace:
  Stát: Německo
  Město: Kurort Jonsdorf
  Ulice: Großschönauer Straße
  GPS oficiální parkovistě: 50°51'00.90 / 14°41'28.90
  GPS neoficální plácek jen po několik aut: 50°51'12.30 / 14°41'26.40
  GPS nástup (přibližně): 50°50'55.75 / 14°40'58.90

  Přijedete li do Kurort Jonsdorf, musíte dle mapy najít parkoviště na západním cípu vesnice, případně můžete zaparkovat až za ohybem ulice, je tam takové menší neplacené parkoviště ale většinou plné. Poté se vydáte kolem restaurace a rybníčku přibližně západním směrem a už budete koukat na pískovcový masívek před vámi. Držte se vpravo a nástup na ferratu je hned u cesty po pravé straně. Nelze přehlédnout.
  Pokud by se vám nechtělo jet autem až do Německa, můžete zaparkovat ve vsi Dolní světlá a pak to přes hranici dojít pěšky.


 • Jak je to dlouhé, náročné a popis:

  Zadrátovaná jeptiška je pro mne osobně téměř školní ferratou do které se její tvůrci pokusili nacpat co nejvíce zajímavých ferratových míst tak, aby si lezec užil a začátečník se docela dost naučil. Jeptiška vás neomrzí ani po opakovaném lezení. Pořád je co zajímavého zkoušet jak to lézt lépe, rychleji, optimálněji a třeba i bez chytání se lana.
  Jeptišku lze rozdělit na tři části. První je ukázkově naučná ferrata zakončená lanovým mostkem. Leze se to nádherně, nikde nejste na pochybách kam dát nohy. Jsou zde ocelové trny a kramle, takže to je jako když lezete po žebříku.

  Druhá část je už trochu výživnější a také vzdušnější, nicméně stále jednoduchá. Naučíme se zde například zvládat traverz bez kramle a vyšvihnout se na takovém trochu vzdušnějším místě. Nakonec se dostanete k převisu.

  Třetí část začíná převisem a poznáme tu několik dalších lezeckých dovedností. Převis je opatřen masívními stupovými kramlemi, takže pro trochu zkušeného je hračkou. Je navržen tak, aby jej přelezli i naprosto neterénovaní lidé, kteří nemají moc sílu v pažích. Přesto nějakou sílu vyvinout musíte a je zde krásné (a trochu náročné), že se dokonce musíte přecvaknout v momentě, kdy víceméně na převisu visíte a opora nohou není dostatečná. Za převisem vás pak potká vychytané místečko s průrvou a pak oblezení a sestup z takové pidi skalky. Všechno se to dá úplně bez problému, nikam nespěchejte a když vás někdo bude chtít předejít tak ho pusťte. Úplní začátečníci mohou být po zdolání Jeptišky docela vyčerpáni, nicméně na konci máte k dispozici restauraci a krásný výhled.

 • Poznámky:
  Na začátku ferraty je informační cedule s tím, že za mokra je lezení zakázáno pod pokutou 100 Eur. Od roku 2013 je tu infocedule v i českém jazyce.

 • Fotografie:
  Když dáte na Rajčeti vyhledavat klíčové slovo "Jeptiška" tak vám to vyhodí docela dost galerií od lidí co tam byli.

  Zpět na hlavní stránku