Walter Keiderling klettersteig

 • Co to je:

  - Cvičná ferrata
  - převýšení cca 50 m.
  - Obtížnost: C/D
  - doba lezení: cca 40 min.
  - umělé stupy
  - Skála: pískovec
  - Orientace: Západ / jihozápad
  - Zajištění: Perfektní

  Na sever od Karlových varů přejedete hranici ve vsi Potůčky do Německa a za cca 5 km můžete zastavit u nevysoké skalní skupiny schované v lese. Na ní je natažená cvičná via ferrata včetně krátkého lanového mostku a krátké, ovšem trochu obtížnější sestupové trasy, kterou lze obejít. Ferrata Keiderling mi připadá méně hravější a zajímavější než Wolkenstein, nicméně na výuku začátečníků je dobrá.


 • Kde to je:

  Země: Německo, Sasko.
  Nejbližší obec: Carolathal nebo Erlabrunn
  GPS parkoviště: 50°28'21.36 / 12°43'08.56
  GPS ferraty: 50°28'17.07 / 12°43'13.80
  Odkaz na ferratu: Keidering na Klettersteig.de
  Je to kousek od hranice. Silnicí na severozápad od Karlových varů. Parkování v pohodě na plácku zdarma.


 • Jak je to dlouhé, náročné a popis:

  Walter Keiderling je cvičná ferrata, na které se pořádají i kurzy pro začátečníky. Zaparkujete na plácku hned za mostkem přes říčku a u nástupu jste za pár minut. Je zde velká infocedule a také dva segmenty ferraty na kterých se dá lidem velmi názorně ukázat, jak se mají cvakat. Samotná ferrata začíná krátkým kolmým žebříkem a celá první polovina je vlastně jen traverz téměř po rovině zleva doprava. Je to A/B choďák místy střídaný B/C místy s umělými stupy, které občas zatáhnou za ruce, ale zcela nic dramatického. Na konci traverzu je připraveno stoupání vzhůru k malému kříži. Trasa je perfektně zajištěná s umělými stupy. Je zde několik skoro až kolmých míst, které ovšem lze bez problémů vylézt i bez použití umělých stupů. Na čisté lezení o skále je celá ferrata hodně těžká a ani si to neklade za cíl.

  Když vylezete nahoru ke kříži, tak uvidíte přicházet zprava alternativní trasu. To už ale fakt asi nejlehčí ferrata jakou jsme kdy viděl, je to kraťoukné a opravdu jenom choďák pro ty, kdo se bojí na skálu i podívat ;) Nicméně je dobré, že je kde a na čem cvičit.

  A co vás čeká na úplném vrcholu? Jednak normální nezajištěná sestupová pěšina a navíc se vám rozjasní líc při pohledu na ne úplně typický lanový mostek. Je krátký a i když trochu houpne je naprosto bezproblémový. Zde začíná kratinká sestupová trasa (cca 10-15 m) na které si konečně smlsnou i ti, kteří rádi koketují s D-místy. Sestupová stěna je hodně kolmá a v jedno místě prostě nejsou umělé stupy. Je třeba zašátrat nohou pro přírodní stupy, případně se zapřít o skálu a místy to už pořádně zatáhne za ruce. Většina přecvakávání je zde v mírném až středním tahu.


 • Fotografie:

  Několik mých vlastních fotek uvádím v textu výše.
  Zde se můžete podívat na fotky z ferraty Keiderling na Rajčeti., které nejsou ode mne.  Zpět na stránku o ferratách blízkosti ČR.