Via ferrata Pastýřská stěna
https://www.ferrata-decin.cz/

Po velmi dlouhém očekávání je to tady! V Děčíně nám postavili skvostný komplex via ferrat o jakém se mě osobně ani nesnilo, že by u nás někdo něco takového dokázal realizovat. Oficiálně byla otevřena 24.5.2014. Pastýřskou stěnu bych označil za vynikající ferratový park, kde se můžete parádně vyřádit, i když její výška není zrovna velká. Jde o to, že zde máme na výběr více variant různých obtížností ve střední části, několik variant vrcholových a od léta 2014 i další dvě cesty vyloženě sportovní, blížící se kategoriím D - E.

Ferrata začíná několikametrovou kolmou stěnou bohatě osázenou kramlemi a kolíky, tvořící celkem dvě (v roce 2015 již tři) velmi krátké nástupové varianty. Poté vás několik polí lana dovede ke kamenným schodům, po kterých vystoupáte na plošinku před hlavní skálu, která je zadrátovaná opravdu pořádně. :) Zde si můžete vybrat z více výstupových variant z nichž část končí u vrcholové knížky s hezkým posezením. Vrcholovou knížkou to ale nekončí. Odtud vede několik cest včetně lanového mostku a masívního převisu. Sestupová trasa je naprosto pohodová, vede od vrcholu doleva. Přivede vás dolů na nábřeží cca 250 m od ferraty. Pak už jen dojít po rovině můžete lézt znovu.

V srpnu 2014 zde byly otevřeny dvě další výsostně sportovní cesty. Jedna je komín a druhá je vedená kompletně v převisu, takže minimálně D/E. Přiznávám, že jsem tyto cesty ještě neslezl, takže detailní popis zatím nemám. Co je ale už teď zcela jasné je, že by se na tyto dvě cesty neměl pouštět nikdo, kdo nemá opravdu dobrou fyzičku a dokáže opakovaně viset na jedné ruce a druhou se přecvakávat. Vpravo si můžete prohlédnout dvě fotografie se zakreslením obou těžkých cest od jednoho čtenáře mých stránek.


Nové cesty na Pastýřské stěně!

První víkend v listopadu 2014 byly zpřístupněny další úseky ferraty na Pastýřskou stěnu včetně druhého (a zatím nejvyššího) lanového mostu v České Republice.

Několik fotek od kolegů ferratistů zde a zde
Více také v článku: Nové převislé cesty na Pastýřské stěně


Obtížnosti cest a rozvoj ferraty

Via ferrata na Pastýřské stěně se stále rozšiřuje a její hlavní autor Karel Bělina stále vymýšlí co kde přidat a zdokonalit. V létě 2015 bylo k dispozici celkem čtrnáct (!) cest označených čísly a jmény. Viz foto-plánek. Abyste si mohli vybrat co polezete, je dobré se nejdříve zorientovat podle tohoto plánku, který je samozřejmě i vyvěšen na nástupu ferraty. Hodnocení obtížnosti, které je zde uvedené mě osobně přijde trošku podhodnocené, tedy alespoň ve srovnání s Rakouskými či Francouzskými ferratami. Například na trasách 13 a 14 jsou místa, která bych hodnotil jako D a uvedeno je C. Přesný seznam cest s jejich hodnocením a popisem najdete na oficiálních stránkách ferraty: https://www.ferrata-decin.cz/cesty/

Zde je můj osobní popis cest v Děčíně:
 • 1 - Cesta do nebíčka. Toto je první a základní výstupová cesta, ke které patří i tři základní výstupové cesty na hlavní rozcestí. Výstup k rozcestí je po kramlích a schodech, měl by ho zvládnout každý. Pokud by někdo zde měl problémy, neměl by se pouštět do lezení dalších cest, které jsou výše nad ním. Druhá část cesty k vlajce a posezení je již bez umělých stupů, ale v pohodě zvládnutelná. Finální třetí část pod lanovým mostkem je již trochu těžší, nicméně pořád nepřevyšuje obtížnost C. Na tuto trasu můžete vzít i začátečníky a neměli by se nikde vyloženě zaseknout.
 • 2 - Tichá tolerance. Moc hezká cesta, na které si užijete opravdu krásné skalní lezení a jen občas to mírně zatáhne za ruce. První část vede středem hlavní prostřední skály, druhá pak za lanovým mostkem. Trasa je ferratovou klasikou a mají ji šanci vylézt i úplní začátečníci. Můžete si jí ozvláštnit i přelezením "Karlova" mostu.
 • 3 - Spolčení hlupců Jen krátká výstupová alternativa na hlavní skále.
 • 4 - Vzpomínka. Opět další výstupová aletrnativa na hlavní skále. Její součástí je takový mini - komínek, kde se začátečníci mohou zaseknout. Jinak ale zcela pohodové a krásné lezení.
 • 5 - Hladový poutník. Defacto přístupovka k náročným cestám 6 a 7.
 • 6 - Stříbrná vůle. Luxusní dlouhý komínek
 • 7 - Pošetilost mocných. Pouze pro fyzicky velmi zdatné! Několik polí v kontinuálním převisu.
 • 8 - Pastýř. Trasa začíná kvalitním E převisem, takže nehrozí, že by na ni nastoupil někdo kdo by se tam později zasekl.
 • 9 - Frona. Finální výstupovka s legendárním masivním převisem. Převis je okramlený, ale i tak to není vůbec sranda. Minimálně D/E a silové.
 • 10 - Karlův most. Tento krátký lanový mostek je vhodný po každého jako test na závratě. Jeho přechod je naprosto bezproblémový, nehoupe, ale nástup na něj je takový - no docela hezky vzdušný.
 • 11 - Dráteník. Bacha na to, jsou tam převisy!
 • 12 - Vzdušný balet. Pouze krátká spojovací trasa ve vrcholové partii. Je to opravdu A/B a zvládne ji každý. Je to jednoznačně nejlehčí trasa na celé Pastýřské stěně.
 • 13 - Memento HTW. Velmi hezká cesta patřící do kategorie těch výživnějších. Klíčovým místem je mírný převis, na kterém je třeba se 1x přecvaknout v tahu. Toto místo je krásnou věcí, kde si můžete otestovat vaše kamarády jestli je můžete vzít na převis na Jeptišce nebo jestli je tam budete tahat či tlačit. Kdo by s tímto převisem měl problémy, nemel by se pouštět do jakýchkoliv převislých cest a zůstat u ferrat obtížnosti max. C. Toto jediné místo bych hodnotil jako D, jinak je zbytek této trasy max. C.
 • 14 - Rock Empire. Pokud nemáte zkušenosti s lezením alespoň na umělé stěně, nelezte sem! Nástup je několik výsostně horolezeckých metrů na kterých nejste vůbec jištěni, i když lano tu je. Pád by nebyl hezký. Cesta pouze pro znalé a silné! Přibližně v polovině jí lze opustit a dolézt po trase č.13.  Umístění ferraty, aneb jak ji najít:

  Do navigace: Labské nábřeží, Děčín.
  GPS nástupu na ferratu: 50°46'45.75 / 14°12'18.30
  GPS souřadnice parkoviště: 50°46'51.90 / 14°12'22.90

  Parkování aut je možné zdarma (zatím) na břehu Labe cca 200 m od ferraty u mostu.
  Ferratové i jiné sportovní vybavení si můžete zapůjčit v půjčovně několik desítek mterů od ferraty. Kontakty na půjčovnu a více praktických informací najdete na oficiálních stránkách zde:
  https://www.ferrata-decin.cz/prakticke/  Zde si můžete prohlédnou pár fotek pro lepší představu jak Děčínská via ferrata vypadá. Fotky jsou z května 2014.

  Nástup na ferratu - 2 varianty, všude dostatek kramlí: Choďáček po schodech: Celkový pohled na 5 variant výstupu k vrcholové knížce:
   
  Vrcholovou knížkou do zdaleka nekončí: Lehčí varianta finálního výstupu: Těžší varianta finálního výstupu: Sestupová trasa dolů, zpět na Labské nábřeží:  Články o Pastýřské stěně na Internetu:

  Děčín chystá turistům první českou ferratu (Idnes, říjen 2012)
  Česko se dočká první ferraty (ČT24, řijen 2012)
  Článek na euroclimbing.com (březen 2013)
  Děčín má první ferratu v centru města v Česku (České noviny 05/2014)
  Na skále v Děčíně vznikla zajištěná cesta via ferrata z nábřeží k zoo (Idnes, 23.5.2014)
  Děčín otevřel ferratu na Pastýřskou stěnu, těší se na lezce z Německa (5 plus 2, Ústecký kraj, 05/2014)
  Informace o poškození ferraty (ČT24, červenec 2014)
  Lezec se zřítil z ferraty. Chyboval sám, přesto ho vyslechne policie (Idnes, 5.8.2014)
  Sedmero ferrat v srdci Decina (Outdoor v Praze, 8.10.2014)
  Nové převislé cesty na Pastýřské stěně (Outdoor v Praze, 29.10.2014)  Zpět na hlavní stránku