Via ferrata Slánská hora.

 • Co to je:
  - Vynikající krátká cvičná ferrata
  - převýšení cca 40 m.
  - Obtížnost: C
  - doba lezení: cca 15-20 min.
  - s umělými stupy
  - Skála: zřejmě čedič
  - Orientace: Severní stěna
  - Zajištění: Perfektní.

  Zbrusu nová via ferrata ve městě Slaný, která byla oficiálně otevřená začátkem června 2015. Zdejší skála je nevysoká (odhadem je to kolem max. 40 m převýšení), nicméně to, co se zde podařilo na poměrně malé ploše je velmi hezké, sportovní a především opravdu nedaleko od Prahy. Máme tak možnost perfektního tréninku na delší a náročnější ferraty. Tato cesta je navíc v krásné procházkové lokalitě s výhledy do kraje a naučnou stezkou.


 • Kde to je:
  Pokud pojedete autem, dejte do navigace:
  Stát: Česká republika
  Město: Slaný
  Ulice: Bienerova
  GPS parkoviště: 50°13'49.00 /14°05'54.00
  Parkoviště je zdarma a odtud je to nejlepší přístup k Slánským ferratám.

  Najít ferratu Slánská hora není vůbec složité. Je to jediný kopeček široko daleko. Pokud se budete řídit navigací nebo podle mapy, neměl by být problém vymotat se uličkami. Hora je totiž přímo ve městě a kolem jsou rodinné domky. Správci ferraty prosí abyste neparkovali mezi domky a využívali parkoviště.


 • Jak je to dlouhé, náročné a popis:
  Slánská ferrata má již více cest. Na skále vlevo od průrvy jsou dvě cesty zvané Richtovka a Spirála a jedna společná finálně vrcholová. Její celková obtížnost je maximálně C, nicméně začátečníci se zde mohou docela zapotit, někteří i zaseknout. Je vytvořena tak, aby to nebyl jenom rychlý výstup, ale aby se také občas muselo přemýšlet kudy jít a to jí dělá nesmírně zajímavou a pro trénování docela poučnou. Perfektní zajištění je samozřejmostí.
  Cesta zvaná Spirála občas trochu zatáhne za ruce. Přestože není silová, tak zde mohou mít úplní začátečníci po pár metrech docela dost, obzvláště pokud je nutné čekat, než někdo další odleze. Nejsem geolog, ale materiálově je to něco jako čedič a docela zaprášený. Pokud zde stojíte je nutné zapřít se o skálu nejlépe s nataženýma rukama (případně odsedkou) a nebát se uklouznutí. V horní partii je krásný žlábek, který nutí jít spíše po skále a ne po laně.
  Cesta zvaná Spirála není moc silová, ale je ještě více na techniku a nebát se poměrně malých stupů. Po přehoupnutí se přes okrajovou plotnu se obě cesty setkávají na odpočinkovém platíčku s mini průrvou. Za ní je již společná finální výstupovka, která má odhadem tak 20 metrů, ale je to moc pěkný komínek. Zde je dobré se začátečníky trénovat lezení rozporem, tj. opírat se o obě stěny komínku a i tak zde budou možná koulet očima. Lano je schválně vedené tak, aby to nebylo tak jednoduché a když už nevíte kudy kam, tak může pomoci stoupnout si i na oko, které drží jistící lano.

  Na skále vpravo od průrvy jsou pak umístěny těžší trasy. Jak už názvy jako například "Masochyst" napovídají, jde o lezení pravdu těžké, bez umělých stupů a místy i více silové, mnohdy s potřebou odsedávání. Je skvělé, že máme možnost kousek od Prahy si vyzkoušet takovéto obtížnosti, akorát by se do nich neměli pouštět lezci, kteří nemají perfektně zvládnuté cesty na skále vlevo a dobrou kondici.

  Podobná topo zakreslení najde zde: http://www.summittravel.cz/cesty-popisy-obtiznosti/

 • Poznámky:
  Správcem Slánské ferraty je CK Summit Travel a na jejich stránkách http://www.summittravel.cz můžete najít aktualizované informace o cestách, topo, plánky a podobně.
  Další informace si můžete přečíst také na Facebooku, skupina "Via Ferrata Slaný Slánská hora".


 • Fotografie:
  Časem přidám více.


 • Pro zajímavost:

  Text oficiálně zveřejněný městem Slaný u příležitosti otevření ferraty:
  Za účasti některých známých sportovců (Jiří Tlustý, Milan Nový, Karel Bělina atd..), představitelů města a dalších hostů, byla včera slavnostně otevřena tzv. "Via Ferrata" neboli zajištěná stezka na Slánské hoře. Od této chvíle již plně slouží každému, kdo má rád tento velmi rychle se popularizující sport. Více o potřebném vybavení pro lezení či o stezce samotné se dozvíte na informační tabuli přímo pod skalní stěnou. Pokud jste zatím nevěděli co s nadcházejícím víkendem, máte teď možná o čem přemýšlet a nemusíte za touto turistikou cestovat až do Itálie, Rakouska, Slovinska a dalších populárních ferratových destinací. Na závěr jen dodejme, že lezení je na vlastní nebezpečí, proto kromě chuti a ferratového vybavení je potřeba i určitá míra vlastní zodpovědnosti. Vhodné i pro rodiny s dětmi.
  Zpět na hlavní stránku