První česká via ferrata v Táboře.

 • Co to je:
  Krátká cvičná ferrata pro začátečníky, vysoká cca 30 m.
  Obtížnost: B, dobře uchycené ocelové lano po celé délce a několik stupových kramlí, žádný převis, nic exponovaného ani výrazněji vzdušného.
  Zde je odkaz na základní informace

 • Kde to je:
  Pokud pojedete autem, dejte do navigace:
  Stát: Česká republika
  Město: Tábor
  Ulice: U řeky Lužnice

  Pojedete li ulicí Bechyňskou dolů k řece, tak před mostem zabočte doprava. Budete se chvíli proplétat mezi domky a pozor na cyklisty. Po levé ruce řeka Lužnice, po pravé se po chvilce vynoří ze stromů skála a to je ona. Cca 50m za skálou je malé parkoviště pro cca 3 auta. Zde je ideální zastavit.


 • Jak je to dlouhé, náročné a popis:
  Táborská ferrata je jednou z několika nejkratších ferrat, jaké znám. Je to docela jednoduchá cvičná cesta, která je zde pouze za účelem vyzkoušení si lezení. Nikam se s ní nedostanete. Po jejím vylezení není jiná cesta dál, než sejít zpět dolů. Zatřídil bych jí někam na konec obtížnosti B. Pro zkušené ferratisty to bude hračka na pár minut, začátečníci však mohou být mírně překvapení a může chvíli trvat než si najdou ty správné stupy na nohy.

  Cesta se skládá ze dvou částí. První je docela strmá rozvrásněná stěna, která může úplného začátečníka trochu vylekat, protože zde není jednoznačné kam dát nohy, i když stupů je tu spousta. Na rozdíl od Zadrátované Jeptišky, která od začátku lezce důsledně vede, zde skála nabízí více volnosti. Pak je tu takové plato na rozhlédnutí a případně na únik na cestičku dolů. Druhá část začíná miniaturním traverzem s dobře dostupnou kramlí a pak je tu taková fakt malá skalka, kde je lano vedeno velmi šikovně tak, abysme si museli pomoci chytnutím se za skálu. Dokonce tu hrozí bouchnutí se o skálu do hlavy! Pak takový menší výšvih na kramli a jste téměř nahoře. Z vrcholu vede krátký ocelový žebřík dolů na pěšinu, kterou jste dole tak za jednu až dvě minuty. Lézt tedy můžete opakovaně a stále dokola. :)

 • Poznámky:
  - Je odzkoušeno, že ji lze vylézt bez jediného chycení a přitažení se za lano. To už chce ale zkušeného lezce.
  - Ocelové lano má netypicky, cca 2x tlustší průměr než například lana v Alpách.
  - Na jaře 2012 byl nástup na ferraty opatřen páskou "zákaz vstupu". Smutný to příklad nutného alibismu, aby byl pokoj od papírování a zákazů chtivých úřadů.

 • Fotografie:
  Fotky z naší výpravy
  Další fotky z Táborské ferraty

 • Proč jí považuji za první:
  Sice existují kratičké jištěné úseky cest na našem území jako například Šilinkův důl nicméně tyto cesty jsou určené pro překonávání bez jakéhokoliv jištění. Je to to samé jako Slovenský ráj, kde by jištění místy už docela bylo i na místě, ale nikdo si ho tam nebere. Proto tyto cesty nepovažuji za Via ferraty v pravém slova smyslu a jsem přesvědčen, že Via ferrata v Táboře je první opravdovou ferratou na našem území tak jak má ferrata vypadat.

 • Poděkování:
  Děkují tímto všem, kdož se na realizaci této ferraty podíleli. I když je to takové ferratové miminko, tvůrci odvedli kus poctivé práce a dokázali, že i u nás lze udělat dobou věc pro veřejnost aniž by to bylo oficiálně oceněno. Doufám, že Táborská ferrata bude dlouho a dobře sloužit a že přibudou další.


  Zpět na hlavní stránku