Via ferrata Vodní brána.

 • Co to je:
  - Vynikající cvičná ferrata
  - převýšení Max.cca 90 m výškových
  - Obtížnost: Volitelně B - E
  - doba lezení: cca 20 - 60 min dle zvolené cesty.
  - bez umělých stupů
  - Skála: albitická žula / ortorula
  - Orientace: Jihovýchod
  - Zajištění: Perfektní.
  - Zřizovatel ferraty: Vodní brána z.s.
  - Telefonní číslo na správce: +420 724247624
  - Webové stránky: https://vodni-brana1.webnode.cz

 • Základní popis
  Dobře uchycené ocelové lano po celé délce a téměř žádné umělé stupy. Na červené trase jedna velmi krátká jemňounce převislá pasáž, hned na začátku, jinak nic exponovaného ani moc vzdušného. Všude dostatek přírodních stupů. Fialová trasa, postavená v roce 2019 je obtížnější a volitelně až E převis. Zvláštností je i modrá zajištěná sestupová trasa - možnost si vyzkoušet lezení dolů po ferratě. Červená a modrá trasa jsou vhodné i pro začátečníky, ideální na učení se, ovšem doporučil bych raději v doprovodu někoho zkušenějšího. Fialová trasa je pouze pro znalé na trénování kondice a obtížných míst.


 • Kde to je:
  Pokud pojedete autem, dejte do navigace:
  Stát: Česká republika
  Město: Semily
  Ulice: U tunelu

  GPS kde se dá zaparkovat: 50 36'50.60 / 15 18'34.60
  GPS náhradní místo na parkování: 50.6139500, 15.3132417
  GPS nástup na ferratu: 50 36'55.90 / 15 18'31.50

  Popsat jak dojet autem k ferratě je poměrně složité, musíte se vymotat v Semilech přes takové menší sídliště a pak jet podél řeky blátivou nezpevněnou cestou až k řadě nízkých garáží. Až na jejich konci je malý plácek pro cca 5-6 aut, kde můžete zaparkovat. K ferratě dojdete po pár minutách pěšinkou po proudu řeky. Ferratu minout nemůžete, nástup ja na konci pěšiny, která nikam dál nevede. Pokud by se stalo, že parkoviště bude plné, můžete auto nechat před řadou garáží viz GPS souřadnice výše.


 • Jak je ferrata dlouhá a náročná:
  Červená trasa Červená trasa Vodní brány začíná příznačně přímo u vody. Chvíli po začátku nastává nejobtížnější pasáž celé cesty. Skála se tu zdá být mírně převislá a trochu vás to zatáhne za ruce. Je to jediný bod, kde se musíte přecvaknout tak, že máte ruku v mírném tahu. Nicméně stále stojíte na skále takže nic nehrozí a dá to každý. Poté následuje odpočinková plotna. Během stoupání k vrcholu potkáte ještě dvě C-místa, kde se začátečník bude asi trochu bát. Ale je to přesně to, co dělá ferratu zajímavou a přitažlivou. Ty správné stupy vám jakoby skáčou samy přímo po nohy. Kdo neví, tak se prostě zapře o skálu a pořádně se chytne lana. Po každé těžší pasáži následuje odpočinkové místo. Já jsem ji vylez jednou i v sandálech, ale to rozhodně nezkoušejte.

  Vrcholovou knížkou to zdaleka nekončí! Hned za ní se vyděsíte pohledem na lano mizící kolmo dolů do ďolíku. Po bližším prozkoumání zjistíte, že první krátký sestup není ani tak náročný, jako sestupová skalka na Jeptišce. Jakmile ho sestoupíte dolů, tak se můžete rozhodnout jestli sestoupíte okolo lesem zpět dolů k řece, nebo jestli využijete krásnou a i trochu unikátní sestupovou trasu označenou jako modrá.

  Modrá trasa Je to takový zajištěný choďák se dvěma místy, které musíte jakoby trochu slézt, ale hodnotit to drsněji než B/C, by bylo opravdu přehnané. Není tu nic, čeho byste se museli bát a po chvíli jste již dole, doslova několik metrů od nástupu. Úplným začátečníkům každopádně doporučuji nejdříve modrou trasu vylézt nahoru. Pokud máte minimum zkušeností s ferratami, tak vás sestup modrou trasou může v některých místech trochu zaskočit. Možná si při sestupu nebudete jisti kam dát nohy a to především úplně na dolním konci trasy.

  Fialová trasa Tato trasa je lahůdkou pro znalé a sportovně zdatné. Ačkoliv je zde těžších míst jenom pár, prosím neberte sem začátečníky, neocenili by to a naopak byste je mohli pořádně vyděsit. Zde si hned na začátku můžete vyzkoušet krátký převislý traverz bez umělých stupů, kterýžto se dá zlehčit použitím odsedky. Hned za ním následuje sestup k mostku, který je docela unikátem. Jedná se o strmý až mírně převislý sestup bez umělých stupů a zároveň silový. Po odpočinku na mostku vás možná trochu překvapí strmá a docela hladká skalka a pak už to bude docela na pohodu. Za vyloženě vyhlídkovým mostkem vás čeká rozhodnutí, zdali vyskoušíte vaše lezecké limity na extrémní variantě E a nebo se vydáte lehčí rozeklanou trasou okolo. Pro všechny bude odměnou výsostně vzdušná skalka před vrcholem, která je lehčí než vypadá. Kdo má rád houpavé mostky, tak si užije nejen přechod finálních lan, ale i docela technicky hezký nástup na ně.

  Pokud byste se rozhodli pro sestup pěšinou lesem, tak tvůrci ferraty prosí, abyste nechodili strží blízko skály, kde je to příkré a nestabilní. Obejděte to ze široka lesem a pak dolů.

  Více informací si můžete přečíst na Facebooku, skupina "Ferrata u Semil".

 • Poznámky:
  - Je to velká výzva ji vylézt bez chytání se lana, ale jsem přesvědčen že to půjde. Uvedená obtížnost: UIAA 2-4
  - Úplní začátečníci, kteří jsou hodně bojácní mohou využít sestupovou trasu jako cvičnou ferratu nahoru. Pozor ale na protijdoucí! Při sestupu lesem choďtě okolo a ne nejkratší cestou strmým žlabem. Já jsem zde žádnou alternativní sestupovku zatím nešel, je škoda nevyužít lana.
  - Kdybyste nevěděli co se zbytkem dne, tak v okolí je spousta překrásných pěších výletů včetně romantické stezky po druhém břehu Jizery. Doporučuji pak pokračovat romantickým údolím Kamenice. Jsou to opravdu nádherné procházky, ideální ve dvou ;-) Kolem Železného brodu jsem zahlédl cyklostezku podél levého břehu Jizery a asi netřeba představovat vesnici Malá skála. Frýdštejn, Panteon a případně i Suché skály jsou velmi vděčnými cíly turistů. Takže nudit se tu opravdu nebudete, je to opravdu nádherná přírodní a rekreační oblast.


 • Poděkování:
  Děkuji tímto všem, kdož se na realizaci této ferraty podíleli a také že finančně přispěli na stavbu nové trasy v roce 2019. Obzvláště velké díky i za její legalizaci. Jsem moc rád, za každý takovýto počin, kterýžto napomáhá rozvíjet sportovní aktivity, cestovní ruch a přináší nám nové zážitky!

  Pokud byste chtěli přispět na údržbu a především rozvoj Vodní brány - tedy stavbu nových tras, zde je číslo konta, na kterém tvůrci přijímají příspěvky: Transparentní konto: 6687476001 / 2010
  Prosím respektujte zázkaz komerčních aktivit na ferratě bez povolení zřizovatele.


 • Kompletní topo plánek ferraty, stav v roce 2019: (klikněte pro zvětšení) • Pro zajímavost:
  Článek o Vodní bráně na serveru IDNES.  Zpět na hlavní stránku