Via ferrata Vodní brána.

 • Co to je:
  - Vynikající cvičná ferrata
  - převýšení cca 100 m.
  - Obtížnost: C
  - doba lezení: max 1 hodina (s dlouhými odpočinky na každé plotně a zápisem do vrcholové knížky)
  - bez umělých stupů
  - Skála: zřejmě čedič
  - Orientace: Jihovýchod
  - Zajištění: Perfektní.
  - Zřizovatel ferraty: Vodníbrána z.s.
  - Telefoní číslo na správce: +420 724247624

  Dobře uchycené ocelové lano po celé délce a žádné umělé stupy. Je tu jedna velmi krátká jemňounce převislá pasáž, hned na začátku, jinak nic exponovaného ani moc vzdušného. Všude dostatek přírodních stupů. Zvláštností je i zajištěná sestupová trasa - možnost si vyzkoušet lezení dolů po ferratě. Ferrata je vhodná i pro začátečníky, ideální na učení se, ovšem doporučil bych raději v doprovodu někoho zkušenějšího.


 • Kde to je:
  Pokud pojedete autem, dejte do navigace:
  Stát: Česká republika
  Město: Semily
  Ulice: U tunelu

  GPS kde se dá zaparkovat: 50 36'50.60 / 15 18'34.60
  GPS nástup na ferratu: 50 36'55.90 / 15 18'31.50

  Popsat jak dojet autem k ferratě je poměrně složité, musíte se vymotat v Semilech přes takové menší sídliště a pak jet podél řeky blátivou nezpevněnou cestou až k řadě nízkých garáží. Až na jejich konci je malý plácek pro cca 3-4 auta, kde můžete zaparkovat. K ferratě dojdete po pár minutách pěšinkou po proudu řeky. Minout ji nemůžete, nástup ja na konci pěšiny, která nikam dál nevede.


 • Jak je to dlouhé, náročné a popis:
  Vodní brána začíná příznačně přímo u vody. Chvíli po začátku nastává nejobtížnější pasáž celé cesty. Skála se tu zdá být mírně převislá a trochu vás to zatáhne za ruce. Je to jediný bod, kde se musíte přecvaknout tak, že máte ruku v mírném tahu. Nicméně stále stojíte na skále takže nic nehrozí a dá to každý. Poté následuje odpočinková plotna. Během stoupání k vrcholu potkáte ještě dvě C-místa, kde se začátečník bude asi trochu bát. Ale je to přesně to, co dělá ferratu zajímavou a přitažlivou. Ty správné stupy vám jakoby skáčou samy přímo po nohy. Kdo neví, tak se prostě zapře o skálu a pořádně se chytne lana. Po každé těžší pasáži následuje odpočinkové místo. Já jsem ji vylez jednou i v sandálech, ale to rozhodně nezkoušejte.

  Vrcholovou knížkou to zdaleka nekončí! Hned za ní se vyděsíte pohledem na lano mizící kolmo dolů do ďolíku. Po bližším prozkoumání zjistíte, že první krátký sestup není ani tak náročný, jako sestupová skalka na Jeptišce. Zde dole je menší papírová cedulka s názvem a popisem ferraty. Jakmile ho sestoupíte dolů, tak se můžete rozhodnout jestli sestoupíte okolo lesem zpět dolů k řece, nebo jestli využijete krásnou a i trochu unikátní sestupovou trasu. Je to takový zajištěný choďák se dvěma místy, které musíte jakoby trochu slézt, ale hodnotit to drsněji než B+, by bylo opravdu přehnané. Není tu nic, čeho byste se museli bát a po chvíli jste již dole, doslova několik metrů od nástupu.

  Pokud byste se rozhodli pro sestup pešinou, tak tvůrci ferraty prosí, abyste nechodili stží blízko skály, kde je to příkré a nestabilní. Obejděte to ze široka lesem a pak dolů.

  Více informací si můžete přečíst na Facebooku, skupina "Ferrata u Semil".

 • Poznámky:
  - Je to velká výzva ji vylézt bez chytání se lana, ale jsem přesvědčen že to půjde. Uvedená obtížnost: UIAA 2-4
  - Úplní začátečníci, kteří jsou hodně bojácní mohou využít sestupovou trasu jako cvičnou ferratu nahoru. Pozor ale na protijdoucí! Při sestupu lesem choďtě okolo a né nejkratší cestou strmým žlabem. Já jsem zde žádnou alternativní sestupovku zatím nešel, je škoda nevyužít lana.
  - Kdybyste nevěděli co se zbytkem dne, tak v okolí je spousta překrásných pěších výletů včetně romantické stezky po druhém břehu Jizery. Doporučuji pak pokračovat romantickým údolím Kamenice. Jsou to opravdu nádherné procházky, ideální ve dvou ;-) Kolem Železného brodu jsem zahlédl cyklostezku podél levého břehu Jizery a asi netřeba představaovat vesnici Malá skála. Frýdštejn, Panteon a případně i Suché skály jsou velmi vděčnými cíly turistů. Takže nudit se tu opravdu nebudete, je to opravdu nádherná přírodní a rekreační oblast. • Poděkování:
  Děkuji tímto všem, kdož se na realizaci této ferraty podíleli. Obzvláště velké díky i za její legalizaci. Jsem moc rád, za každý takovýto počin, kterýžto napomáhá rozvíjet sportovní aktivity, cestovní ruch a přináší nám nové zážitky!

  Pokud byste chtěli přispět na údržbu a především rozvoj Vodní brány - tedy stavbu nových tras, zde je číslo konta, na kterém tvůrci přijímají příspěvky: Transparentní konto: 6687476001 / 5500


 • Kompletní topo plánek ferraty: (klikněte pro zvětšení)


 • Pro zajímavost:
  Článek o Vodní bráně na serveru IDNES.  Zpět na hlavní stránku