Via ferraty Wolkenstein.

 • Co to je:

  Kousek od městečka Wolkenstein se nachází několik velmi krátkých, ale výrazně sportovních ferrat různých obtížností B-E na kterých můžete celý den cvičit. Doporučuji jako pokračování tréninku až zvládnete minimálně Jeptišku. Je to tu ideální na to, abyste si zkusili na co máte a na co už (nebo ještě) ne. Místy je to hodně těžké a hrozí zranění a dokonce u vykoupání se v říčním náhonu! Téměř tu neexistují umělé stupy a se skálou si musíte poradit sami. Ferraty Artist a Gratweg jsou naprosto ideální na výuku lezení po skále bez chytání se lana.


 • Kde to je:
  Pokud pojedete autem, dejte do navigace:
  Stát: Německo
  Město: Wolkenstein
  Ulice: Floßplatzer Weg
  Souřadnice parkoviště: 50 39'51.95 / 13 03'42.76

  Určitě si vytiskněte mojí mapku. Jsou na ní vyznačeny šipky jak vás povede navigace od Prahy. Jelikož přímou cestu zřejmě minete tak pojedete serpentýnami až k řece. Tam se dáte doprava a poté nesmíte minout velmi ostrou vracečku na úzkou cestu, která vás po chvilce dovede k řece. Přejedete mostek a blízko za ním vlevo je malé parkoviště pro cca 5-6 aut. Pokud byste se nevešli dá se parkovat i podél cesty před parkovištěm. Hned od parkoviště vede strmá lesní pěšina vzhůru a tam už ferraty nemůžete minout. Všechny ferraty jsou prakticky u sebe v okruhu několika desítek metrů. Jsou tu i hojně využívané lezecké terény se skobami na expresky a slaňovacími kruhy.


 • Jak je to dlouhé, náročné a popis:

  Bergweg (B)

  Tuto ferratu najdete na velkém šutru. Není to ta, která vede přes jeho vrchol, ale kousek vedle. Je tak na 5 minut a výškově má snad ani necelých 6 metrů. Je to fakt vlastně jen šutr v lese. Ačkoliv vypadá bez stupů a těžce, je to béčko. Jsou tu příčné vrásy sloužící jako ideální stupy. Úplný začátečník z ní může být trochu nesvůj. Pokud si zkusíte lézt jen jen po skále, zjistíte, že její zajímavost rázem docela vzroste.

  Gipfelweg (C/D)

  Tak si myslím, že se jmenuje ta, která vede přes cca 6-7 metrů vysoký šutr. Měla by se lézt směřem od řeky tam, kde se můžete zapřít o strom. Jako jestli se na to necejtíte, tak sem nelezte. Jištění je vám zde skoro naprd a jestli při přelejzání vrcholu sletíte tak může být po vás! Je to ideální cesta na naučení se hledat malinké stupy. Prý jsou na to nejlepší lezečky.

  Artist (C)

  Tahle je moc pěkná, vysoká nějakých 20-30 metrů a je to tak na 10 minut. Sestup po pěšince za pár minut. Nástup ferraty je přímo na skále označen žlutou barvou s názvem a písmenem "A". A-čko to ale rozhodně není! Přestože skalní stěna bez stupů vypadá těžce, je to v pohodě, ale začátečníkům se zde mohou pěkně rozklepat kolena.:) Celou ferratu lze vylézt po skále bez jediného chytnutí se lana a zvládnou to i mírně pokročilí začátečníci. Začíná to dvěma skalními bloky, které o laně slezete zapřením se nohama o skálu. Dejte si chvíli na to, abyste si našli vhodné stupy a chyty, (třeba prsty do spáry) a pak zjistíte, že lano vlastně nepotřebujete. Následuje šikmá plotna, která se bez lana dá vylézt například chytnutím se za hranu vpravo. IMO nejzajímavějším místem je taková mini-komínek (průrva), kde je stupů docela dost, ale vymyslet kam dát nohy není při prvním lezení tak jednoduché. Cesta zde vyloženě nutí lézt po skále a nedržet se lana. Vyděšení začátečníci bazírující na podpoře lana asi využijí jeho kotvení jako stup pro levou nohu. To je také řešení pro případ, že byste se zde zasekli. Pokud se na lano vyprdnete, tak zjistíte, že tam jsou stupy a chyty velký jak vaše ruka a že tam nemusíte dělat divadýlko ;) s různým kroucením se, sedáním si a podobně. :) Vrcholová plotna se dá bez lana zdolat zřejmě pouze vlevo a ne zrovna moc efektně. Nicméně o laně je to pouze o zapření se o skálu a jste nahoře.

  Gratweg (B/C)

  Gratweg je docela lehká a moc se mi líbila! IMO je lehčí než Artist, výška skoro stejně. Zde se naprostý začátečník může naučit lézt po skále. Mohutné stupy i chyty jsou několikanásobě větší, než na umělých lezeckých stěnách. Gratweg taktéž nemá žádné umělé stupy a začíná poměrně obtížným začátkem, který jsem teda po skále nedával. Jde především o výšvih na skalku vpravo, kde si můžete pomoci klenutím kolenem. Poté se musíte přecvaknout. Jakmile tyhle první 3-4 metry překonáte, pak už je to srandička pro děti. Vylezete na širokou plošinu a poté obejdete převislou stěnu zleva. Nahoře vás čekají dvě plotny, které obě dáte bez chytnutí se lana. Jen si to chce správně dát nohy a chytit se klidně i hran plotny. Lezením s chytáním se lana to celé vyleze každý, jen ten začátek vás může trochu rozhodit a zatáhnout za ruce.

  Yetis Weg (E)

  Tahle mini ferátka by se dala výstižně označit jako "kdo chce kam pomozme mu tam, ale lovit ho pak z vody nebudem" ;) Měla by se lézt proti směru hodinových ručiček a začíná pod oním šutrem co jsou na něm ty dvě lehčí ferraty. Nejdříve sestup kolmou až nepatrně převislou stěnou. Při sestupu využijte umělý stup v podobě železného trnu trčícího z hladké skály. Pak se dělá lehký traverz těsně nad vodou a nakonec tu máme dva převisy. Ten první je nemá žádné umělé stupy a je hodně silový. Dávejte bacha, aby se vám na kotvení lana nezasekly karabiny. Ten druhej převis je jako krááááva, ale zase má dva umělé stupy. Třetí stup je už přírodní ale zase je nutné se tam přecvakávat. Chce to sílu v rukou jako bejk a umět se držet jen jednou rukou a druhou přecvakávat a i přechytávat! Zde pár fotek jako to leze téměř profík:


  Z pod obou převisů vedou doprava únikové cesty, takže se toho zase až tak nemusíte bát.

 • Kompletní plánek všech ferrat ve Wolkenstein: (klikněte pro zvětšení)

 • Poznámky:
  Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Neberte sem začátečníky, když jim nechcete znechutit ferraty. Těžko jim pak budete vysvětlovat, že takovýdle vychytávky v Alpách zase tak často nebejvaj. Ti, co už něco uměj si zde mohou užít klidně i celý den opakovaným lezením a zdokonalováním se v technice a v lezení bez chytání se jistícího lana.

 • Fotografie:
  Fotky z první výpravy na Wolkenstein (jaro 2012)
  Galerie fotek od kolegů z německa
  Další pěkný Popis ferrat ve Wolkensteinu (česky)  Zpět na stránku o ferratách blízkosti ČR.