Via ferraty v těsné blízkosti České Republiky
Zde bych rád popsal všechny via ferraty, které se nacházejí v blízkosti našich hranic, tudíž jsou bez problémů dostupné jako jednodenní výlety. • Zadrátovaná jeptiška (Nonnenfelsen).
  Překrásná cvičná ferrata pro začátečníky na pískovcových skalách. Zhruba B/C, jeden převis s kramlemi na hranici obtížnosti D.
  - Lokalita: Lužické hory, Německo.
  - Za mokra lezení zakázáno pod pokutou 100 Eur.
  - Novinka 2012: Na konci Jeptišky přidělali krátký a hezký lanový mostek.
  - Já tvrdím, že kdo nedá v pohodě celou Jeptišku a to bezvýhradně včetně převisu a finálního lana přes soutěsku, tak se nesmí pouštět do dalších, například Alpských ferrat. Jeptiška je prostě test obsahující v malém balení většinu toho, co pak potkáte v Alpách.
  Podrobný popis jeptišky. • Alpiner grat. (Lužické hory, Německo)
  Středně těžká cvičná ferrata, cca 50 m vysoká kolmých na pískovcových skalách. Zhruba C/D, bez převisu, ale minimum umělých stupů, nutno mít už alespoň základní zkušenosti. Poměrně obtížný nástup s vysoko umístněými stupy. Pokud vám dělá problém, raději tam nelezte a neberte sem začátečníky, pokud je nechcete odradit.
  Z neplaceného parkoviště u silince pěšky po pěšině na severovýchod. Po cca 1 km by tam měla být špika do prava, cca 100 m vzhůru lesem k nástupu.
  Lokalita: Lužické hory, Německo. Vesnice Oybin, ulice: Kammstrasse
  Mapa ferraty Alpin grat     Fotky: nástupstěnavýhled
  GPS parkoviště: 50°49'54.67 / 14°44'30.46
  Alpin grat info 1(německy)     Alpin grat info 2(česky) • Apollofalter. (Lužické hory, Německo)
  Naprosto začátečnická ferrata, prakticky choďák na kterém se skoro ani nemusíte jistit.:) V dolní části mech a za vlhka velmi kluzké! Ferata je na kopci Spitzberg nedaleko městečka Oberoderwitz. Parkování ideálně na značeném parkovišti pro horolezce. Je na louce pod kopcem kousek od přístupové asfalkty. Parkoviště u hospody nahoře je primárně pro hosty a může být hodně plné. Lokalita: Lužické hory, Německo.
  Plánek obou ferrat a celého kopce Spitzberg • Riesenboulder. (Lužické hory, Německo)
  Luxusní krátká ferátka naprosto bez umělých stupů na které se krásně můžete učit lézt po skále. V horní části trochu těžší místo, které lezením po laně musíte překonat s trochou síly, naopak lezení vpravo od lana po skále je pohodové a můžete se tu hodně naučit. Má dvě části, přičemž ta první je docela zajímavý traverz bez umělých stupů. Taktéž IMO výuková záležitost. Druhá část začíná obtížně vypadající strmou skalkou, kterou začátečníci raději obcházejí zprava a na lano se cvaknou až nad ní.
  Ferata je na kopci Spitzberg nedaleko městečka Oberoderwitz. Příjezd a parkování viz popis výše u Ferray Apollofalter a plánek. Lokalita: Lužické hory, Německo.
  Plánek obou ferrat a celého kopce Spitzberg • Kurt und Georg Löwinger Steig (Drážďany, Německo)
  Těžší, no popravdě docela těžká cvičná ferrata, cca 60 m vysoká. Zhruba C/D, dva malé převisy D v horní části a nikde žádné umělé stupy! Bez zkušeností a za mokra nenastupovat! První převis je sice značený C/D, ale pro mě je to nejtěžsí místo, jaké jsem zatím na ferratách potkal! Překonání vyžaduje sílu i techniku. Celkově pouze pro velmi zkušené, jinak hrozí záseky. Je na stejné skále jako Saschensteige, přímo ve městě.
  Místo: Německo, Drážďany, Tharandter strasse.
  GPS parkoviště: 51°01'22.57 / 13°41'18.00 (ferrata je přímo u něj na skále)
  Odkaz na popis ferraty
  Plánek obou ferrat v Drážďanech na Bergsteigen.com • Saschensteige (Drážďany, Německo)
  Extrémně sportovní ferrata třídy E pro horolezce. Zapomeňte na ni, na konci nutno slanit! Tudíž je nutné si vzít vlastní lano a alňovací pomůcky. POZOR - nemá žádný pěší sestup!! Já jsem jí ještě nelezl, ale už od pohledu je to prostě maso. Je na stejné skále jako Kurt und Georg Löwinger Steig.

  Stát: Německo, město: Drážďany, ulice: Tharandter strasse.
  GPS parkoviště: 51°01'22.57 / 13°41'18.00 (ferrata je přímo u něj na skále)
  Odkaz na popis ferraty
  Plánek obou ferrat v Drážďanech na Bergsteigen.com • Oblast Wolkenstein (Německo)
  Kousek od městečka Wolkenstein se nachází několik velmi krátkých, ale výrazně sportovních ferrat různých obtížností B-E na kterých můžete celý den cvičit. Doporučuji jako pokračování tréninku až bez problémů zvládnete lehčí ferraty jako je Jeptiška a Alpiner Grat.
  Stát: Německo, město: Wolkenstein, ulice: Floßplatzer Weg
  Souřadnice parkoviště: 50 39'51.95 / 13 03'42.76
  Podrobný popis oblasti Wolkenstein    Plánek všech ferrat Wolkenstein • Walter Keiderling (Německo)
  Na sever od Karlových varů přejedete hranici ve vsi Potůčky do Německa a za cca 5 km můžete zastavit u nevysoké skalní skupiny schované v lese. Na ní je natažená cvičná via ferrata včetně krátkého lanového mostku a krátké, ovšem trochu obtížnější sestupové trasy, kterou lze obejít. Ferrata Keiderling mi připadá méně hravější a zajímavější než Wolkenstein, nicméně na výuku začátečníků je dobrá.
  Podrobný popis ferraty Keiderling    Topo plánek ferraty Keiderling • Oblast Saschische schweiz (Německo)

  Když uslyšíte pojem Českosaské Švýcarsko, určitě si vybavíte minimálně Pravčickou bránu nebo soutěsky Kamenice. Jenomže tato překrásná oblast pískovcových skal se z větší části rozkládá na území Německa (Sasko) a skýtá mnoho krásných neferratových výletů, například překrásný Bastei brucke Osobně mohu opravdu doporučit, je to vlakem jen pár stanic za hranicemi. Nicméně ferrata tu bohužel není i když jsou tu terény velmi pěkné.
  Když se podíváte například na mapu na klettersteig de tak vám nabídnou nějakých 20+ ferrat. Ale POZOR! Nenechte se mýlit. Velká většina z nich nemá s ferratou moc společného a jsou to například jen železné schody vedoucí na vyhlídku, nebo různé ocelové žebříky postavené jako součást běžných turistických stezek. Za opravdové ferraty můžeme označit následující dvě. Opět ale nečekejte nějaké delší ferratové vyžití. Jsou to opět pouze zajištěné části turistikých cest.

  Hantzschelstiege
  Tato cesta je docela efektní průstup skalní rozsedlinou se spoustou železných stupů. Ačkoliv nástup vypadá docela ostře, chodí sem spousta lidí (turistů) bez jakéhokoliv vybavení. Když jsem zde před lety s kamarády byl, tak se na nás místní turista v riflích a s deštníkem v ruce díval jak na zjevy chrastící plným vybavením a v helmách. To ale neznamená, že byste to měli lézt bez jištění! To by bylo opravdu dost nebezpečné! Jen se připravte na to, že jdete jako na turistickou procházku a zpestřením bude pár desítek metrů zajištěné cesty. Zde je několik odkazů:
  http://www.via-ferrata.de/img-hantzschelstiege-klettersteig-haentzschelstiege-332.htm
  http://www.horyinfo.cz/view.php?cisloclanku=2010090037&nazevclanku=udelal-rudolf-hantzschel-chybu
  http://www.toulkypocechach.com/vylet.php?cislo_vyletu=34
  http://www.turistika.cz/mista/ferrata-na-hantzschelstiege

  Zwillingsstiege
  Tuto cestu jsem osobně nešel a přiznám se, že jsem ji ani nenašel. Prý tam ani není ocelové lano jen stupačky, což je vidět i na fotkách. Pokud jste tam někdo byli osobně, uvítám nějaké poznatky. Zde jsou odkazy:
  http://jensunterwegs.de/bregio/zwillingsstiege/zwillingsstiege.php
  http://www.klettersteig.de/klettersteig/zwillingsstiege/7
  http://www.wandern-saechsische-schweiz.de/Schram_Zwillingsstiege.asp

  V této oblasti se ještě prý ukrývá ferrata Wilde holle nicméně opět se obávám, že to bude jen malý zajištěný kousek turistické cesty,.  Na podzim roku 2013 vydal HUDY publikaci: Průvodce Via ferrat v ČR a okolí
  Ke stažení též na originální adrese: http://www.hudy.cz/ke-stazeni/via-ferrata-cr-a-okoli.html  Zpět na hlavní stránku