Via ferraty v České Republice      



Seznam via ferrat v ČR, obsah:

  • Nultá česká via ferrata - Šilinkův důl. (1)
  • První česká via ferrata v Táboře. (2)
  • Via ferrata Vodní brána (3)
  • Via ferrata Bečov na Teplou (4)
  • Komplex via ferrat Pastýřská stěna (5)
  • Via ferrata Bechyně - Zářečí (6)
  • Přídodní areál Velká dohoda (7)
  • Via ferrata Kočičí kameny (8)
  • Via ferrata Slánská hora (9)
  • Horolezecká aréna Liberec (10)
  • Via ferraty Vír (11)
  • Via ferraty Nové hamry (12)
  • Via ferrata Poustevna (13)
  • Via ferrata Cakle (14)
  • Via ferrata Kavárnička (15)
  • Via ferrata Lužická spojka (16)
  • Via ferrata Frýdlantské cimbuří - v přípravě(17)




  • Nultá česká via ferrata - Šilinkův důl.

    Jako úplně první ferratou v ČR bývá někdy spíše z legrace označována lokalita Šilinkův důl. Pokud bychom jí chtěli brát jako ferratu, museli bychom uznat, že jich máme u nás více. Sem tam se v přírodě najde turistická stezka, která vede po nějakém šutru a někdo jí zajistil lanem, aby se bylo čeho přidržovat. Na některé vrcholy vedou železné schody nebo žebříky. Toto všechno ale za ferratu označovat nelze, protože je to pak hodně matoucí. Němci, kteří mají ferrat také nedostatek (ne z důvodu legislativy ale z nedostatku hor) se snaží i ocelové schody označovat na ferratu a to se pak cejtíte blbě, když někam naběhnete s horolezeckým vybavením a potkáte tam pána v riflích a s deštníkem, který si tam zašel na odpolední vycházku. :) Tak proto Šilinkův důl prostě není ferrata!
    Silinkuv dul - informace z webu c.1
    Silinkuv dul - informace z webu c.2





  • První česká via ferrata v Táboře.

    Krátká cvičná ferrata pro začátečníky, vysoká cca 30 m., zhruba B/C, dobře uchycené ocelové lano po celé délce a několik stupových kramlí, žádný převis, nic exponovaného ani výrazněji vzdušného.

    Lokalita: město Tábor, Jižní Čechy.
    Ulice: U řeky Lužnice

    GPS souřadnice parkoviště a zároveň přibližně nástupu: 49 24'46.80 / 14 38'47.70

    Podrobný popis ferraty v Táboře.






  • Via ferrata Vodní brána.

    Je krásná, je česká a je v nádherné lokalitě! Lahůdkové polezeníčko na 70-90 m vyskokých skalách. Mám z ní prostě velkou radost! Je milá, je cvičná, nádherně postavená a je přímo i dělaná na lezení po skále. Není tu jediný umělý stup, takže začátečníci budou trochu vyjukaní. Ale přesně o tom to je, neudělat choďák, ale, aby to i trochu zatáhlo za ruce a aby ferratista byl donucen hledat si ty správné stupy. Její specialitou je, že je to ferrata okružní, tj. má i poměrně unikátní sestupovou trasu po boku skály, kompletně zajištěnou a ideální na procvičování lezení po ferratě dolů. To se vám totiž v reálu mnohokrát přihodí, že budete muset po ferratě nejen stoupat, ale i klesat. Prostě paráda a jsem rád, že máme konečně pořádnou ferratu se vším všudy! V roce 2019 k ferratě přibyla zcela nová a obtížnější trasa (fialová).

        Místo: Semily, severovýchodní Čechy.
        GPS parkoviště: 50 36'50.60 / 15 18'34.60
        GPS nástup: 50 36'55.90 / 15 18'31.50
        Mnoho dalších informací se dočetete v podrobném popisu.

        Podrobný popis ferraty Vodní brána.




  • Via ferrata Bečov na Teplou

    Je to tak, máme další českou ferratu! Nachází se v Bečovské botanické zahradě a samozřejmě nemůžete čekat nějakou vysokou skálu. Je to pískovcové skalisko vysoké cca 30 metrů, více to nebude. K mému velkému překvapení je lano nataženo docela ostře a tato cesta není pro úplné začátečníky. Je zde cca 6 segmentů v mírném převisu a vyžadujícím přecvakávání v mírném až středním tahu. Cestu máte vylezenou za cca 10 minut. Nahoře se dejte od výhledu pěšinou doprava a po pár desítkách metrů tu máme hezkou sestupovou trasu A/B. Sestoupit by bylo možno i po normální pěšině, ale vrátka byly zamčené. Sestupovka je také velmi krátká a je zde nasázeno více jak deset kramlí, takže je opravdu velmi jednoduchá.

    Když chcete ferratu navštívit, tak můžete zaparkovat na nevelikém placeném parkovišti v ulici Tovární přímo před vrátnicí a vchodem do zahrady. Platili jsme 10 Kč za hodinu parkování a vstupné do zahrady stálo 50 Kč. (údaje z léta 2013) Jděte podél jezírka až dozadu a samozřejmě se držte dole. Původně mělo jít prý nejen o lezení, ale i o kochání se rostlinami na skalách. Viz tento článek, což je jedna z prvních zmínek o této ferratě na Internetu. Ferrata se mi nezdála být nějak zvlášť osázená květinami. To spíš ve skalní rozsedlině potkáte hejno včel. Nicméně v současnosti (září 2013) se botanická zahrada stále ještě staví a vylepšuje, tak třeba to bude. ;)

    Místo: Bečov nad Teplou, ulice: Tovární.
    GPS parkoviště: 50°04'58.03 / 12°48'59.88
    Všechny další informace by se měly být stránkách botanické zahrady zde: www.becovskabotanicka.cz




  • Komplex via ferrat Pastýřská stěna

    Pastýřská stěna je naprosto úchvatný ferratový park, který se svými 14 (!) ferratovými cestami nemá v Evropě obdoby. Ačkoliv skála není zrovna vysoká (převýšení je necelých 100 m) užijete si zde ferratové zábavy na celý den. Oficiálně byla otevřena 24.5.2014 a její hlavní autor Karel Bělina jí neustále rozšiřuje. K dispozici zde máme cesty všech obtížností od A až po kvalitní namáhavé E - úseky a převisy. Ve blízkosti ferraty je možné vypůjčení ferratových setů.



    Do navigace: Labské nábřeží, Děčín.
    GPS nástupu na ferratu: 50°46'45.75 / 14°12'18.30
    GPS souřadnice parkoviště: 50°46'51.90 / 14°12'22.90
    Záložní parkoviště: 50°46'36.00 / 14°12'13.00
    Podrobný popis ferraty Pastýřská stěna.





  • Via ferrata Bechyně - Zářečí

    "Ó převislosti, tvé jméno je Bechyně!" I tak by mohlo začínat moje hodnocení via ferraty v Bechyni, která byla otevřena v květnu 2014. Již před časem jsem avizoval, ze půjde zřejmě o náročnější cestu obtížnosti D/E a zvěsti měly pravdu. To, co nám tu natáhli, je docela masírka a je určená POUZE pro FYZICKY opravdu ZDATNÉ!

    Bechyňská ferrata je unikátní v tom, že má lanový mostek (první u nás) a že je bohužel neprůchozí. Tudíž je zde nutnost vrátit se po ferratě stejnou cestou zpět, což opět výrazně zvyšuje její obtížnost. Éčková Yeti's weg v Německu je proti tomu je slabý čajíček, to mi věřte!

    Více viz Podrobný popis ferraty Bechyně.





  • Přídodní areál Velká dohoda - cvičné ferraty

    První soukromý (a komerční) ferratový park u nás. O plánech na jeho vznik jsem zaslechl už nkdy během roku 2012/2013 a od roku 2014 je otevřen a zpřístupněn veřejnosti.

    Areál je umístěn v bývalém lomu a je zde několik atrakcí jako lanový park, lanovka ala flying fox, skála na lezení o laně a především 5 cvičných via ferrat! Ferraty se nacházejí na pouze cca 20 m vysoké skále ale věřte mi, že to úplně stačí. Jak je to možné? Je to tím, že odborná rakouská firma zde natáhla ferraty tak, že obsahují úžasnou sbírku těžších až těžkých a vychytaných míst, jaké můžete na ferratách potkat. Jsou nataženy s centimetrovou přesností tak, aby jejich zdolání nebylo jednoduché z lezec se na nich opravdu naučil. Jsou naprosto ideálním trénovacím místem především pro všechny, kdož už nějaké ferraty vylezli a chtějí se zdokonalovat. Nebo si třeba jen nejsou jisti, jestli si mohou troufnout na cesty vyšších obtížností a to až E. Nicméně i zdejší B-C, není úplně zadarmo a obsahuje úžasnou kopii mini-převisu v Drážďanech. Určitě znáte ten pocit, když jste třeba na Wolkensteinu přemýšleli, jestli to dáte nebo ne. Možná jste i přemýšleli o tom, kdo vás sundá ze skály, když se tam zaseknete. Ve volné přírodě je to docela problém, zatímco zde je to přímo cílem. Zkusit to a když to nepůjde, můžete pohodlně slanit dolů. Ferraty jsou totiž volitelně zajištěny i klasickými horolezeckými lany (jednodélka), takže méně znalí lezci mohou být jištěni už od začátku, zkušenější pak třeba jen "zachráněni" z problémového místa bez jakýchkoliv potíží a rizika. Co se obtížnosti týče, můžete posoudit sami třeba z fotografie výše. Nejtěžší cestou na Velké dohodě je převis o dvou plných polích bez jakýkoliv umělých stupů. Já bych jej už počítal do kategorie E a rozhodně není jednoduchý. Dále zde máte jedinečnou možnost vyzkoušet si lezení francouzského typu via ferraty s prověšeným lanem a průběžným kotvením. Toto je u nás zatím opravdový unikát.

    Podrobný plánek (topo) via ferrat na Velké dohodě spolu s dalšími informacemi a fotografiemi, včetně GPS souřadnic naleznete na oficiálních stránkách Velké dohody: http://www.velkadohoda-moravskykras.cz/ferraty

    Jak už jsem v úvodu psal jedná se o komerční sportovní areál a každá z atrakcí je placená samostatně. Ferraty jsou jako jeden celek a ve vstupném je zapůjčení kompletního vybavení na via ferraty a služby instruktora včetně jištění horolezeckým lanem. Jde tedy o kompletní servis, který za to určitě stojí. Pokud přijedete s vlastním vybavením a nebudete potřebovat žádnou asistenci, je možnost dostat slevu na vstupném. Pobyt na ferratách není časově omezen, nicméně na možnosti služeb instruktora se raději informujte na místě nebo předem.






  • Via ferrata Kočičí kameny

    Začátkem srpna 2014 byla dokončena via ferrata na Kočičí kameny. Výstavbu ferraty vymyslela a zařídila obec Bílý potok. Není sice moc vysoká (25 výškových metrů) ani těžká, ale je to další hezký kousek přidávající na atraktivitě Jizerských hor. Ferrata je umístěna na nevýrazném žulovém skalním útvaru a jde z větší části o šikmé plotnové lezení mírně na tření. Poté následuje krátký traverz po římse a nakonec se ferrata rozdvojí. Levou částí můžete rychle odejít a pravou si užít pár metrů docela hezky kolmého lezení až k vrcholové knížce. Od té je to jen pár metrů na vyhlídkovou terasu, ze které již sejdete dolů jako normální turisté. Ferrata nemá žádné umělé stupy a i když je stavěná spíše pro začátečníky, tak se obávám, že je moc bavit nebude a budou se bát uklouznutí. Je ale ideální na zbavení se strachu z lezení po položených plotnách. Za mokra opravdu nedoporučuji.

    Nejkratší přístup je ze vsi Lázně Libverda - parkoviště u lesa (viz mapka a GPS souřadnice) a poté dojít pěšky k chatě Hubertka. Skála je kousek dolů na jih pod chatou. Kolem chaty je veden známý singltrek pro cyklisty a v létě zde bývá opravdu rušno a dá se předpokládat, že parkoviště bude plné. Poté asi nezbyde, než hledat parkování ve vsi Bílý potok, případne využít placené parkoviště v Novém městě pod smrkem, které je ale od ferraty vzdálené 4 km.

    Další info včetně fotogalerie zde: http://ferraty.wikina.cz/kocici-kameny/info-2/





  • Via ferrata Slánská hora

    Zbrusu nová via ferrata ve městě Slaný, která byla oficiálně otevřená začátkem června 2015. Zdejší skála je nevysoká (odhadem je to kolem max. 40 m převýšení), nicméně to, co se zde podařilo na poměrně malé ploše je velmi hezké, sportovní a především opravdu nedaleko od Prahy. Máme tak možnost perfektního tréninku na delší a náročnější ferraty. Tato cesta je navíc v krásné procházkové lokalitě s výhledy do kraje a naučnou stezkou.

    Umístění ferraty:
    Ulice Bienerova, Slaný. GPS parkoviště: 50°13'49.00 /14°05'54.00
    Jako alternativu lze využít parkování v ulici Chadalíkova. Tato ulice je slepá a odtud vede pěšina kolem dětských prolejzaček až ke skále. Cca 100-200 m.
    GPS nástupu na ferratu (přibližně): 50°13'57.00 /14°05'45.00

    Podrobný popis ferraty Slánská hora.

    NOVINKA: Na jaře 2017 byly otevřeny nové cesty na Slánské hoře!




  • Horolezecká aréna Liberec

    Chcete zkusit ferraty a nemáte žádné zkušenosti ani známého, který by vám ukázal o co jde? Netroufáte si jít rovnou na ferratu někam do přírody? Přímo v centru Liberce máte výbornou příležitost vyzkoušet si a naučit se lézt různé obtížnosti na testovací ferratě. To vše pod dohledem a vedením instruktorů. Liberecká aréna je uzavřený (oplocený a soukromý) venkovní prostor bývalého lomu, kde je nataženo několik zajímavých ferratových úseků. Je zde via ferrata od nejlehčí obtížnosti až po velmi těžký, mírně převislý traverz, na kterém si vyzkoušíte nejen svoji fyzickou zdatnost, ale i schopnost použít jak umělé, tak přírodní stupy při překonávání obtížných míst. Odměnou vám pak bude houpavý lanový žebřík.
    Na podzim 2015 bylo vstupné do areálu 50 Kč. Za další příplatek je zde možné vypůjčit i kompletní ferratové vybavení. Nelezoucí diváci vstupné neplatí. V areálu si můžete vyzkoušet i další horolezecké disciplíny jako například drytooling, nebo v zimě ledolezení. Nechybí ani možnost otestovat si vaše outdoorové boty na různých terénech a sklonu svahu. Služby i ferrata se budou dále rozšiřovat.

    Adresa je: Mlýnská 27, Liberec. Projdete volným průchodem v domě a za ním je lezecký areál. Parkování je zde poměrně obtížné i o víkendu. Lze zaparkovat v okolních ulicích (bude li místo) a nebo u Lidlu za 30 Kč/hod. (1. hodina zdarma.) Údaje podzim 2015.

    Veškeré další info na stránkách arény:
    www.horolezeckaarena.cz





  • Via ferraty Vír

    Na podzim roku 2015 byly dokončeny dvě ferratové cesty nedaleko přehrady Vír na Vysočině. Via ferrata Velká věž (na plánku č.1) a via ferrata Jezerní stěna (na plánku č.2) Jde samozřejmě o ferraty cvičné, nicméně ve velmi hezké přírodní lokalitě. Obě ferraty jsou naprosto ideální pro výcvik naprostých začátečníků. Konečně někdo postavil opravdu lehké cesty, které jsou svým charakterem velmi přitažlivé a lezecky efektní. Především ferrata Velká věž je vynikajícím příkladem jak přilákat k ferratám lidi, kteří o nich třeba ani nikdy neslyšeli. Jsou tu opravdu velké přírodní stupy na nohy, takže je zde příležitost učit lezce jak a kam si stoupnout, když zrovna není po ruce kramle. Přitom i kramlí je tam docela dost. Nejefektnějším místem je mostek a především nástup na něj, který prověří zdali vaši lezečtí adepti nemají závratě a jsou schopni akceptovat trochu vzdušnější místa. Není zde žádný převis ani silové místo a celkově bych cestu značil jako B, maximálně B+. Hodnocení B/C se mi zdá už trochu silné, ale to už záleží na individuálním posouzení. Pozor: Sestupová cesta může být za mokra nepříjemná.

    Obě ferraty se nachází pod Vírskou přehradou ve vesnici Vír a jsou velmi dobře dostupné a jsou cca 300 m od sebe. Nástup je na každou z nich pouhých pár minut, samotné lezení tak 15-20 minut. Doporučuji zaparkovat u řeky viz souřadnice níže a pak si udělat hezký procházkový okruh dle mapky přes přehradu. Přímo u ferraty Jezerní stěna se zaparkovat nedá, i když je tu prostorný plácek. Pěšky je to sem po silnici jen pár minut.

    GPS souřadnice parkoviště: 49°33'35.55 / 16°18'36.00
    GPS souřadnice nástupu na Velkou věž: 49°33'34.44 / 16°18'38.22
    GPS souřadnice nástupu na Jezerní stěnu: 49°33'43.40 / 16°18'34.27

    Oficiální stránky s informacemi o ferratách na Víru jsou zde: http://www.ledovastenavir.cz/lezeni-ve-viru/ferraty
    Facebooková stránka: https://www.facebook.com/ViaFerrataVir

    Další články o ferratách na Víru a o jejich přípravě:
    http://www.vzhurunahoru.cz/trip.php?cis=1183
    http://www.ledovastenavir.cz/zacali-jsme-budovat-ferratu
    http://www.ledovastenavir.cz/s-chuti-do-toho-pul-je-hotovo





  • Via ferraty Nové Hamry

    V roce 2016 byl otevřen miniaturní ferratový komplex v Nových Hamrech. Jedná se o ferraty ryze cvičné a vyloženě určené pro osvojení si základních dovedností na skále. Jsou nataženy na nevysokých pískovcových blocích, takže povětšinou lezete jen pár metrů nad zemí. To ale nijak neubírá na jejich atraktivitě. Je zde nataženo několik cest o obtížnosti A až D a ta nejtěžší cesta mne vyloženě nadchla! Zatímco na A-B si začátečníci vyzkoušejí základy, na nejtěžší variantě se jedná už o docela technické lezení a doporučoval bych mít ssebou odsedku. Zlatým hřebem je zde roznožka ala Postalm (akorát jen o něco málo užší), kterou někteří možná budou překonávat i pomocí odsedky. Je jenom kousek nad zemí ale přitom je to úžasně s centimetrovou přesností natažené a následována je miniaturním střešním převisem, kde už je zapotřebí trocha síly. Ale nebojte se ho, není to žádná rasovina. Spíš jenom velmi praktická ukázka s jakými záludnostmi se na ferratách můžete setkat. Foto tohoto místa si můžete prohlédnout níže vpravo.

    Určitě se nebudete nudit ani na lehčích trasách, které ačkoliv jsou třeba jen metr nad zemí a opatřené umělými stupy, tak jsou postaveny tak, aby to nebyl úplně snadný choďák. Stup je například schován za hranou a podobně. Doporučil bych tento ferratový parčík společně s ferratami na Víru všem začátečníkům, ještě před návštěvou Dečína či Jeptišky a ostatních těžších via ferrat, aby si vyzkoušeli o co jde. Ferraty v Nových Hamrech můžete mít všechny proběhnuté i za půl hodiny a můžete je spojit s návštěvou nedalekého Keiderlingu

    Jak se sem dostat a jak ferratu najít: Ferraty v Nových Hamrech jsou soukromé a paří k restauraci a penzionu Seifert, u kterého můžete zaparkovat. Nejlépe na ulici proti němu. Ferraty byly v roce 2016 zdarma a parkování taktéž, nicméně není vyloučeno že v budoucnu ze bude problém s parkováním. Půjdete po cestě vpravo od restaurace přes mostek přes potok a kousek doleva a jste u pískovcových bloků. Celkem je to tak 200 m, čili opravdu blízko.
    GPS souřadnice nástupu na ferratu, přibližně: N 50°21'34.00 / E 12°43'06.00





  • Via ferrata Poustevna

    Na jaře 2017 byla otevřena další malá via ferrata u nás. Vypadá jako takový kratší převislý traverz na trénování. Já jsem bohužel zatím nemohl ferratu vylézt (momentálně jsem sportovno-zdravotně mimo provoz) Takže přináším alespoň odkazy kde se můžete o této ferratě dozvědět více.

    http://horezdar.cz/ferrata-poustevna-mirkov/
    http://papous1.blogspot.cz/2017/04/ferrata-poustevna-c-novinka-ve.html
    https://viaferraty.cz/ferrata/via-ferrata-poustevna/




  • Via ferrata Cakle

    Koncem léta 2017 byla otevřená malá ferrata na umělé stěně v tábořišti Cakle, Ústí nad Orlicí.

    http://www.ustinadorlici.cz/cs/udalosti/3920-v-cakli-otevreli-prvni-ferratu-v-kraji?prehled=0

    Je to cvičná via ferrata vybudovaná na venkovní umělé horolezecké stěně v areálu Vodáckého tábořiště Cakle. Obtížnost A, B, C součástí jsou také dva lanové mosty a tři výstupové trasy. Možnost instruktáže a zapůjčení veškerého potřebného vybavení přímo na místě. Celkem 60m lezení po ferratě.

    Mále li vlastní kompletní vybavení a nepožadujete li žádné další služby např. instruktora, pak je vstup zdarma. Viz ceník na www stránkách.

    Podorbné topo fotografie zde:
    http://cakle.cz/Popis%20cest%20Via%20Ferrata%20Cakle.pdf

    WWW stránky ferraty Cakle zde: http://www.cakle.cz/ferrata.html




  • Via ferrata Kavárnička

    Na podzim 2017 byla otevřena via ferrata Kavárnička v Srbské Kamenici.
    Na výstavbě se podílel Karel Bělina.

    Info o ferratě Kavárnička na serveru horezdar.cz
    článek o ferratě Kavárnička na idnes.cz
    Info o ferratě Kavárnička na Papousovi





  • Via ferrata Lužická spojka

    Zhruba někdy v létě 2017 se obejvila nová krásná přírodní ferrata nedaleko Ústí nad Labem, blízko obce Vaňov. Její vylezení je prý výživné a dle fotek to bude určitě pěkný zážitek. Na fotce vlevo je výhled z konce ferraty. Více infomací zde:

    https://www.alpskyvudce.cz/?page=ferraty&id=596
    http://horezdar.cz/ferrata-luzicka-spojka-usti-nad-labem/
    http://papous1.blogspot.cz/2017/10/luzicka-spojka-c-nova-kodlova-ferrata.html?m=1





  • Via ferrata Jízda zbrojnošů - Vrabinec

    Další z hezkých via ferrat od Karla Běliny nás zavede na malebný a ne moc známý vrcholek se zříceninou hradu. Cesta je nedaleko Těchlovic, zhruba 1 km od pravého břehu Labe.

    https://www.viaferraty.cz/ferrata/jizda-zbrojnosu-vrabinec/
    https://alpskyvudce.cz/?page=ferraty&id=702




  • Via ferrata Frýdlantské cimbuří - v přípravě

    O vybudování ferraty na Frýdlantské cimbuří se uvažuje už několik let, a celý projekt se dlouho jevil jako neprosaditelný. V současnosti si myslím, že je docela velká šance, aby se to povedlo. Pokud vás zajímají podrobnosti jak celé martýrium příprav a hlavně překonávání úředního šimla probíhá, připravil jsem už teď samostatnou stránku věnovanou pouze této ferratě. Dočtete se tam také jak byly vynakládány peníze z veřejné sbírky, která byla před dvěma lety pořádána.
    Aktuální dění ohledné této ferraty můžete taktéž sledovat na Facebooku

    Podrobný popis ferraty Frýdlantské cimbuří.





  • Via ferraty Ústí nad Labem - zrušeno

    V létě 2016 proběhla sdělovacími prostředky zpráva o připravovaném ferratovém komplexu v ústí nad Labem Původní zpráva zde (IDNES)
    Aktuální info z léta 2017: Již v roce 2016 by dělán průzkum a skála je bohužel rozlámaná. Takže vybudování ferraty nebylo nedoporučeno s ohledem na bezpečnost lidí.




    Zpět na hlavní stránku