Odkazy a časté dotazy o ferratách

Základní weby:
Vynikající weby o základech a typech ferrat a celkově o horolezectví:
http://www.hudy.cz/hudy-info/outdoorove-aktivity/zajistene-cesty.html
http://www.horolezeckametodika.cz/

Seznamy a informace o ferratách:
http://www.bergsteigen.at/ Toto je můj nejoblíbenější server, protože zde najdete i přehledné plánky jednotlivých ferrat a fotografie. Můžete tak dobře posoudit zdali je pro vás ta které ferrata vhodná či ne.

http://www.via-ferrata.de/        http://www.klettersteig.de/
Docela obsáhlé servery s databází spousty Evropských ferrat.

Web VOLTEK
Vynikající český web o ferratách, především specializovaný na ferraty v Dolomitech. Velmi podrobné popisy mnoha ferrat včetně plánků a v češtině!

http://ferraty.wikina.cz/
Stránky na podporu výstavby nových zajištěných cest v Čechách

http://www.nejlepsiferraty.cz/ Zajímavý blog

http://www.bergsteigen.at/de/kst.aspx?ID=2 (německy)
http://www.klettersteig.com/ (německy/anglicky)
http://www.vieferrate.it/ (italsky)
http://www.viaferrata.org/ (anglicky/francouzky)
http://viaferrata.orionsoft.cz/intro.asp (česky)
http://www.hotaro.hu/klettersteig.html (maďarsky)

Ferratoví průvodci:
http://www.alpinverlag.at/buecher/buecher.html (německy)
http://schall-verlag.at/index.php (německy)

Mapy a plánování:
http://maps.kompass.at/ (Mapy Rakousko, Nemecko, Itálie a Slovinsko)
http://cz.bergfex.com/ (Rakousko - mapy a pocasí)
http://www.alpenverein.at/portal/wetter/index.php (anglicky)
http://www.horolezeckametodika.cz/bezpecnost/planovani-tur/planovani-turyČasté dotazy:
Jedním z nejčastější dotazů se kterými se u začátečníků setkávám jsou obavy jestli to není na ně až moc příliš sportovní a jestli to zvládnou. Já tvrdím, že potřebujete pouze dvě věci. Jednak mít touhu něco zajímavého sportovního zkusit a jednat nemít opravdové závratě. Myslím, že většina lidí, kteří mají alespoň trochu pud sebezáchovy nejsou rádi, když mají viset někde na skále a hrozilo by jim spadnutí dolů. Někdy tento neblahý pocit bývá zaměňován za závrať. Jakmile je kolem nich ale nějaké zábradlí a nebo jištění, tak jim pocit výšky a hloubky nevadí. Pokud k nim patříte, tak se na ferraty můžete klidně vydat. Poprvé samozřejmě v doprovodu někoho, kdo alespoň trochu ví o co jde.

 • Musím se naučit lézt když chci na ferraty?
  Ne, není to potřeba, ale radši se nepouštějte do obtížnosti D a vyšší. Abyste začali lézt ferraty, tak nemusíte mít průpravu lezení na umělých stěnách. Pokud tu zkušenost už máte, tím lépe.

 • Co je nutně potřeba na ferraty
  Především alespoň základní fyzická zdatnost a odolnost proti závratím. Pak také odpovídající technické vybavení a to včetně prsního úvazku. Možná vám někdo řekne, že je zbytečný. Já ho nosím, protože si myslím, že jako prevence před zlomenou páteří to za to prostě stojí. Velmi doporučuji odsedací karabinu.

 • Jako je to s ferratmi v České Republice?
  Když jsme vylezli první českou ferratu ja jaře 2012 tak mi kamarádka řekla: "Supr, tak popojedem někam na další ne?". A já jsem jí musel vysvětlit, že žádná další se na našem území zatím nenachází, nebo o ní nevím. Byla zklamaná stejně jako já. Strašně mě mrzí, že i ve 21. století jsou u nás pokrok a nové možnosti sportovního vyžití záměrně brzděny zkostnatělostí úředníků a obavami co by kdyby. Doufám, že se to co nejdříve zlepší a výstavba ferrat bude chápána jako velmi levná příležitost pro regionální rozvoj a zvýšení turisticko-sportovní atraktivnosti našich hor a kopečků. Jsem přesvědčen, že jsme lidé šikovní a kdyby nám alespoň neházeli klacky pod nohy, tak by se našli horolezecké spolky, nebo i Lesy ČR, kteří by rádi vystavěli i v našich podmínkách krásné jištěné cesty.

 • Kde se dá sehnat více popisků ferrat - literatrura
  Doporučuji zakoupit knihu "Klettersteing atlas alpy" - je to úžasná databáze většiny významných ferrat v Alpách. Vyšlo i v češtině a seženete ji třeba v prodejně map Kiwi. Existují také Klettersteigatlas Deutschland and Italy ale ty pokud vím, zatím nevyšly v češtině.

  Další moc pěknou publikací je kniha Nejkrásnější ferraty Dolomit, kde jsou popsané opravdu ty nejzajímavější horské zajištěné cesty včetně mnoha fotografií.

 • Jak je to s umělými stěnami?
  Lezení na umělé stěně je ideální v zimě, když se nedá chodit ven. Pro zvládání ferrat to není nutné, ale je to úžasná průprava pro to, aby vás na reálné skále jen tak něco nezaskočilo. Pokud chcete lézt i vyšší obtížnosti, tak už bych řekl, že je to i potřeba. Umělé stěny jsou tu primárně pro to, aby se na nich učili lézt horolezci.

  Lezecké stěny jsou mnohdy jako součást sportovních center a přístupné za poplatek. Většinou se tam dá zapůjčit i potřebné vybavení. Na stěnu potřebujete sedák, jistící kyblík nebo osmu s karabinou a hlavně parťáka. Zatímco ferraty může lézt člověk i sám, tak na stěně se to nedá, pokud tedy nemáte velmi speciální vybavení a zkušenosti. Jde o to, že jste připoutaní na laně a váš parťák vás jistí ze země. Prostě drží lano a kdybyste uklouzli tak vám nedovolí spadnout. Abyste začali lézt na umělé stěně je bezpodmínečně nutný buď základní kurz nebo školení od někoho kdo to dobře umí. Ideálně od lezeckého instruktora. Dobrá lezecká centra nabízejí všechny tyto služby. Je totiž nutné se naučit správně jistit a když to neumíte, tak jde vlastně o život toho druhého!

  Umělé stěny jsou poseté přišroubovanými stupy a chyty různých tvarů, velikostí a hlavně barev. Jako úplný začátečník můžete lézt po všech barvách, nicméně je to prostě lameřina. Vždy se snažíme lézt pouze po konkrétní barvě. Dole bývají nálepky s popisky jak je ta která trasa (barva) těžká. Většinou začínáme na obtížnosti 3, kterou by měl vylézt bez problémů každý i netrénovaný lezec. Se zvyšujícím číslem se zvyšuje i obtížnost a chce to opravdu mnoho desítek hodin trénování abyste zvládli težší trasy.

  BOULDER je druh lezecké stěny, kde není třeba jištění a můžete tam lézt sami bez parťáka. Pokud spadnete, padáte do tlusté žíněnky a stěna je poměrně nízká, takže by se vám nemělo nic stát. Já osobně bych Boulder začátečníkům rozhodně nedoporučoval. Tyto stěny bývají hodně těžké a stavěné pro procvičování obtížných chytů a stupů.

  Více na mojí stránce o umělých stěnách  Zpět na hlavní stránku