• Le Lauzet (C)

    Skalní hřeben a vrchol Le Lauzet je dostupnou a přitom krajinářsky velmi efektní horskou túrou. Jižní stěna je zajištěná stejnojmennou via ferratou, kterážto je technicky lehká, ale připadáte si na ní jako vysokohorský horolezec. Lokace je součástí národního parku Des Écrins a nachází se asi 20 km severozápadně od Brianconu.

    Přímo u silnice jsou dvě parkoviště (45°01'07.66 / 6°27'52.53) a lepší je přijet časně, abyste ještě našli místo V ohybu silnice je domek (občerstvení) a dřevené WC. U něj je obecná infocedule včetně popisu ferraty a východiště turistických cest. Po široké cestě jděte stále nahoru až k salaším, cca 1.hod. Nástup na ferratu bohužel není nijak označen a je tu jen patník s malou šipkou. Nástup je velmi přibližně na souřadnicích 45°01'31.12 / 6°28'45.91. Je od pěšiny doprava ke skále. Když budete mít štěstí, tak ho najdete bez problému, protože tam budou lidé, Pokud budeme tím méně štěstí, tak tam bude lidí moc a vy si vystojíte pořádnou frontu a klidně i při lezení ferraty. To se stalo nám a lezli jsme to cca 4 hodiny, přičemž by se trasa dala stihnout zhruba za poloviční čas.

    Le lauzet je krásná cesta, jejíž první část je jeden dlouhý traverz, místy ovšem docela zajímavý. Je tu i průstup úzkou štěrbinou ve skále a po celou dobu krásné výhledy na okolní Alpy. Druhá část ferraty na první pohled vypadá docela hrůzostrašně jako obrovská skalní stěna vedoucí na homoli. V praxi ovšem není nijak složitá, ani moc dlouhá. Občas se tam najde kratší pasáž, které by se dalo říci C. Nicméně konečně si užijete vertikálního výstupu. Z vrcholu, od dřevěného kříže je samozřejmě ten nejlepší rozhled. Sestup je bezproblémovou turistickou pěšinou, která se v sedle rozdvojuje. Asi nejrychlejší sestup je vpravo kolem celé hory zpět na silnici a po ní na parkoviště, Pokud se rozhodnete pro levou variantu, můžete zbytek dne využít krásnou túrou po horských loukách a dojít až k horskému jezírku. Já šel tento alternativní sestup a i když jsem jezírko vynechal, tak se mi moc líbil. Celá trasa se dá stihnout za půl dne, ovšem nutno počítat s hojnou návštěvností ferraty, která to prostě zdržuje. Celkově je ferrata dost jednoduchá, nejsou tu žádné záludné pasáže a měl by jí zvládnout i začátečník, pokud netrpí závratěmi a má alespoň trochu vytrvalost. Jištění je zde perfektní, vypadá to jako kdyby byla postavená včera.

    Obrázky a mapičku teprve doplním.
     Zpět na stránku via ferraty ve Francii