Via Ferrata COL DEI BOS (C)
-------------------------------------------------
Obtížnost: Krásně lezecká, zvládne i začátečník v doporovodu zkušeného.
Nástup:    30 min, cca 150 m výškových
Ferrata:   2 hod, 330 m výškových
Sestup:    buď přímo cca 1 hod nebo přes Lagazuoi, pak lanovkou nebo štolami dolů.
Místo:     Passo Falzarego, parkoviště: 46°31'13.38 / 12°01'09.09 (zdarma)
Nástup:    Přibližně zde: 46°31'31.30 / 12°1'37.21"

Ferrata Col dei Bos (také známá pod názvy Via Ferrata della Piramide a Ferrata degli Alpini) vznikla někdy kolem roku 2008 a tím se také trochu liší od ostatních v oblasti. Je stavěná spíše jako moderní sportovnější cesta, určená primárně pro radost z lezení a ne pro zdolání nějakého vrcholu. Znamená to nejen perfektní stříbřitě nové jištění, ale i vynikající vedení lana tak, aby si znalý užil a laik se nezasekl. Navíc jsou zde gumové kužely v místech kotvení lana, které pomáhají zbrzdit případný pád lezce. Nicméně plné ferratové vybavení je bezpodmínečně nutné a hlavně přilba! Opravdu pozor, padají tu kameny a vápenec je opravdu dost rozvrásněný. I malý kamínek, když nabere rychlost vám může udělat docela slušný bordel v ksichtě!

Zdarma můžete zaparkovat na docela velkém parkovišti pod Passo Falzarego (viz souřadnice výše) a poté se vydáte pěšinkou na severovýchod. Je to příjemná cestička, která stoupá v kratších serpentýnkách až k rozvalinám bývalé vojenské nemocnice. Zde také končí sestupová trasa. Nástup na ferratu je ještě kousek nahoru, na skále před vámi. Viz fotky a souřadnice. Většinou už tam uvidíte plno lidí jak na skále, tak čekajících ve frontě.

Jak bývá zvykem nástup na ferratru je vedený docela zostra, nicméně Déčkem bych to opravdu nenazval. Je tu jeden krásný umělý stup vypadající jak na lezecké stěně a lano je vedeno tak, aby nutilo alespoň částečně lézt po skále. Začátečníci se zde budou chytat lana asi hodně často. Po první odpočinkové plošince následuje již krásné skalní polezeníčko a celý zbytek ferraty dá i středně pokročilý začátečník čistě o skále. Jsou tu mraky nádherných stupů a chytů! Velmi lehké A/B pasáže jsou pravidelně střídány kolmějšími partiemi (až C), kde to zavání místy i lezením UIAA 3, ovšem stále máte k dispozici ocelové lano. Když byste si nebyli jistí lézt o skále, chytnete se lana a je po problému. Proto si troufnu tvrdit, že za pomoci lana to dá úplně každý, kdo má alespoň trochu síly v rukou. Přecvakávání v tahu tu téměř nepotkáte, samořejmě za předpokladu, že si správně stoupnete.

Mě osobně se tahle ferrata velmi líbila a rozhodně bych jí doporučil k opakovanému lezení. Ostatně je už docela populární, takže se nedivte, když zde především v letních měsících, budete potkávat zástupy lidí.

Sestupová trasa vedle žlabem vedle ferraty. Není značena a je to místy docela strmá pěšina a pohled na ní seshora nebude zrovna povzbuzující. Mohu potvrdit, že je ve většině míst v pohodě, akorát sem tam je nutno dávat pozor kam šlapete, abyste se nesesunuli o pár metrů níže. Navíc v jedné části vyvěrá malý potůček a stav cesty se zde může každým rokem měnit.

Osobně bych doporučoval jako sestupovou trasu využít buď překrásné údolí Travenanzes (2 auta nutná) nebo sestup choďákem válečnými štolami na Lagazuoi. Pokud byste se pro tuto variantu rozhodli, nestoupejte hned na kopeček směr chata, ale nejdříve mírně sestupte do sedýlka Forcella Travenanzes a poté po příjemné turistické cestě až na Lagazuoi. Pokud byste přesto zabloudili po loukách na kopeček a zjistili, že mezi vámi a chatou je taková menší rokle, tak na severním okraji kopečku je krátká sestupovka na značenou cestu 401. O Lagazuoi a jeho štolách budu psát samostatně, nicméně není to ferrata. Chodí se to bez vybavení.

Voltek - Ferrata Col Dei Bos
Fotografie z ferraty Col dei Bos
Další informace
Další info na italském serveru,
Info na via-ferrata.de
Další italské infoZpět na hlavní stránku