Lezecké stěny
Lezecká stěna je sportoviště určené k nácviku a trénování lezení po skalách. Přestože k lezení via ferrat nemusíme mít zkušenosti s lezeckou stěnou, je velmi dobré si na ní něco zkusit vylézt. Získáte tím ideální průpravu k lezení obtížnějších ferrat a hlavně určitou jistotu a dovednosti na skále, abyste se pak v těžších úsecích nebáli a dokázali to přelézt.

K lezení na stěně potřebujeme:
 • Parťák - Bez druhého člověka, který vás jistí se neobejdete!
 • Sedák - Stačí ten, co máme na ferraty. Lepší je přímo lezecký.
 • Lezečky - Speciální lezecké boty.
 • Jistítko s karabinou - Prostě základní nutné speciální vybavení
 • Magnézium - Bílý prášek proti pocení rukou (nepovinné).
 • Lano - Potřeba pouze na obtížnější stěny a tam kde lano není.
 • Expresky - Potřeba pouze na obtížnější stěny a tam, kde nejsou.

  Všechny tyto věci, co jsou k lezení potřeba se v dobrých lezeckých centrech dají půjčit, a to včetně parťáka - instruktora, kterého bych určitě na prvních pár hodin doporučoval. Je bezpodmínečně nutné naučit se správně jistit toho druhého a samořejmě správně ovládat leno a jistící techniku. Samotné lezení vám může zpočátku dělat problémy i na nejlehčích cestách. Instruktor vám ukáže základy, aby vás to hned po prvním lezení neodradilo. Ideální je zaplatit si nějaký kurz. Lezení na stěně není zdaleka tak jednoduché jako via ferraty!

  Níže popsané stěny jsou pouze ty, které z nám osobně. Jen v Praze jich je daleko více. Časem možná napíšu o dalších. • MAMMUT (Praha - Holešovice)

  Velké lezecké centrum se spoustou cest od nejlehčích až po velmi těžké. Je tu i boulder a dětský koutek. Značení cest je spíš lehčí a je to tu takové přívětivé, což ocení hlavně začátečníci, kterým bych toto centrum doporučoval. Je zde i docela dost top-roupů, takže na jednodušších cestách odpadá nutnost navazovat se na lano. Mammut není tak vysoký jako Smíchoff, což je opět další plus pro začátečníky.

  Oficiální stránky: http://www.stenaholesovice.cz/ • SMICHOFF (Praha - Smíchov)

  Smíchoff je o něco vyšší než Mammut což je na lezení velmi pěkné, ovšem cest pro začátečníky tu zase tolik není jako v Mammutu. Je tu hezký začátečnický koutek s top-roupy, ale cesty jsou zde vedeny docela záludně, aby málo znalým lezcům daly zabrat. Je to fajn, protože se hodně naučíte. Můžete i ty základní cesty lézt znovu a znovu a učit se na nich. Zbytek stěny je určen spíše pro lezení o laně s cvakáním expresek, nácvik zdolávání převisů a podobně.

  Oficiální stránky: http://www.lezeckecentrum.cz/ • GUTOVKA - venkovní stěna (Praha - Strašnice)

  Jak je Gutovka hezká, tak je těžká! Nic pro začátečníky! Tím že tu nejsou top-rope, je to jednoznačně o lezení na expresky. Severní stěny (převislé a těžké) je mají, na jižní stěny si dokonce musíte donést vlastní, nebo půjčit. Natáhnout lano tu není úplná sranda a začátečníci si zde neužijou. Lehkých cest je jenom několik a i ty jsou značeny docela přísně. Chci tím říct, že to co v Mammutu je značeno jako 5-6 je zde jako 4. Velkým lákadlem stěny je její betonový povrch, který na některých cestách poskytuje přírodní stupy a celkový dojem se místy blíží reálné skále. Je tu i cvičná via ferrata! Celou stěnu si můžete zdarma přijít prohlížet jak dlouho chcete.

  Oficiální stránky: http://www.gutovka.cz/Sportoviste/Horolezecka-stena.aspx   Zpět na hlavní stránku