• Grünstein (Německo, oblast Berchtesgaden)

  Lahůdková ferrata s překrásnými výhledy na Alpy a jezero Konigsee. Je to B/C s variantou D/E, a převýšením cca 400 metrů. Ideální pro začátečníky, kteří chtějí zkusit opravdovou horskou jištěnou cestu. Na lehčí variantě žádné převisy, všechno v pohodě. Místy kratší kolmé pasáže, jedna trochu vzdušnější, ale zajištěná kramlemi. Pod vrcholem už jen choďák místy zajištěný. Tam, kde zajistění není, nic nehrozí. Pouze závratě. :)

  Těžsí variantu jsem nešel, je tam jedna mírně převislá stěna, ovšem zajistěná kramlemi, zbytek těžší varianty neznám. Tato variaanta je zakreslená v topíčku. Prý tam postavili ještě jednu a to úplně nejtěžsí variantu, ale o té zatím mnoho nevím.

  Sestupová cesta je naprosto v pohodě a zvládne jí každý. Kousek po vrcholem je chata s občerstvením.

  Převýšení: 400 m, nástup 30 min, sestup 1,5 - 2 hod.

  Grünstein - odkaz 1
  Grünstein - odkaz 2
  Grunstein na bergsitegn.at
  Grunstein - topo plánek

  Malé, neoficiální parkoviště zdarma - GPS: 47 35'40.63 / 12 58'43.28
  Pokud by tady bylo plno, tak se dá zaparkovat na hlavním placeném parkovišti
  GPS: 47 35'29.89 / 12 59'15.96 - ale to je tak o kilák dál.  Jeden z čtenářů těchto stránek Jakub, mi zaslal informaci a nové těžké variantě na Grunsteinu, cituji:

  Ohledně ferraty Grunstein - byli jsme tam letos v létě a skutečně už udělali další těžkou variantu - ta začíná až po vyezení klasické ferraty Grunstein, kdy jdeš už chvilku jen po hřebeni směr vrchol, ale v sedle pod vrcholem vede vlevo ve stráni pěšina, nad kterou jsou již lana (ale jde se jen na strmé louce, takže bez problémů) - my jsme se chtěli vyhnout přelidněnému vrcholu takže jsme mysleli že to touto cestou obejdeme ale nakonec jsme došli k ferratě, ta vede po příkré skále až kousek pod vrchol. Je to dost kolmá stěna, celá bez kramlí a defacto se vše tahá rukama na laně, i když chyty tam přirozeně najdeš, ale je dost náročná. Zkoušeli jsme s batohem, jelikož jsme pokračovali na Watzmann na vrchol a na hřebenovou ferratu, ale to je opravu záhul, takže jsme ji nedali.
   Zpět na stránku ferrat v Německu.