Via ferraty v Německu

Německo to nemá s ferratami vůbec lehké. Nadšení by bylo, ale nejsou hory. Alpy zasahují na území Německa pouze malou částí na jihu a zbytek země je docela placatý. Přesto němci nelení a kde se dá, tam ferraty staví, byť by to měly být jen pár desítek metrů vysoké cvičné zajištěné cesty. V Bavorsku na jihu samozřejmě najdeme dostatek krásných vysokohorských via ferrat. • Oblast Sasko a Saschische schweiz

  Spolková země Sasko se rozkládá na severozápadě od hranice s ČR a z větší části jde o kraj rovinatý. Pouze právě v blízkosti našich hranic se nachází Saská část Krušných hor a především Českosaské švýcarsko, jehož větší část je právě v Sasku. Zde můžeme najít několik krátkých zajištěných cest, kteréžto jsou píše jako doplněk turistiky. Naopak na Německé straně Krušných hor je několik krásných, sportovněji laděných via ferrat.

  O některých via ferratách v Sasku píšu na stránce: Via ferraty v těsné blízkosti České Republiky • Oblast Frankishe schweiz
  Oblast severovýchodně od Norimberka je krásným výletním krajem vzdáleně připomínající náš Český ráj. Na zdejších pískovcových skalách je roztroušeno několik cvičných ferrat:

  Bambini (B/C)
  Opravdu dětská cvičná via ferrata na několika šutrech v lese.
  Podrobný popis ferraty Hohenglucksteing a Bambini
  Informace o Bambini na via-ferrata.de,

  Hohenglucksteig (C/D/E)
  Cvičný ferratový traverz po nevysokých skalkách, místy i těžce převislý a olezlý.
  Podrobný popis ferraty Hohenglucksteing a Bambini
  Informace o Hohenglucksteig na via-ferrata.de ,

  Norissteig (B)
  Zatím osobně neznám.
  Informace o Norissteig na via-ferrata.de,

  Plecher (B)
  Opravdu pidi ferrátka s jedním žebříkem a pár metry lana. Kolem jsou hezké lezecké terény.
  Informace o
  Plecher na via-ferrata.de,
  Vesnice Plech, parkoviště: 49°38'56.03 / 11°27'55.15
  Nástup přibližně: 49°38'48.40 / 11°27'42.74
  Z parkoviště jděte po šotolinové cestě k lesu, kde jsou nevysoké skalky. • Oblast centrálního Bavorska

  Centrální a severní Bavorsko nemá žádné vysoké hory, takže zdejší ferraty musejí být spíše kratší, cvičné nebo traverzy. Povětšinou jsou na pískovcových útvarech schovaných v lesích.

  Kemitznesteig (B)

  Toto je velmi krátká, cvičná ferrátka, vysoká snad ani ne 10 m. Nachází se nedaleko vesnice Kümmersreuth, 90 km západně od Chebu. Cca 1 km severovýchodně od centra vsi se v lese nachází skupina pískovcových kamenů (viz první foto), které slouží zdejším dětem a začínajícím lezcům jako cvičné skalky. Je zde chata s občerstvením. Ferrata je zastrčena na levém konci skalek a není hned viditelná ani nijak označená.
  GPS souřadnice nástupu: 50°03'03.06 / 11°06'33.87

  První část je jednoduchý skoro travez B (viz druhé foto) a pak následuje mostek z dřeveného trámu široký cca 30 cm, takže naprosto v pohodě (viz třetí foto). Druhá část je výšvih vzhůru na vrchol kamene (viz čtvrté foto). To je celé, dá se to vylézt za pár minut. Sestup je tak minuta k chatičce a druhá minuta zpět. Ferrata je to opravdu pidi a je pěkná především pro úplné začátečníky a děti a by si někde zkusili cvakat karabinami. Rozhodně bych nedoporučoval takovou dálku sem jezdit. Přijde mi, že Ferrata v Bečově je snad i o kousek delší a navíc je v botanické zahradě, takže když už pidi ferratu, tak raději do Bečova.

  aaa
  Další info na www.via-ferrata.de: Kemitznesteig (B)

  Augsburger felsen (C)
  Další cvičná a velmi krátká ferrata, bohužel jednosměrná, takže je nutno vrátit se stejnou cestou zpět. Je to jedna z mála via ferrat, které se mi vyloženě nelíbily. Nachází se asi 1 km v lese u městečka Fuschsmuhl, které je cca 25 km jihozápadně od Chebu. Přestože to není daleko, opět se sem nevyplatí jezdit. To si raději zajeďte na Keiderling a zažijete daleko více zábavy.

  Chcete li najít ferratu Augsburger felsen, je to jako kdybyste lovili kešku. :) Zaparkujte u lesa na parkovišti (GPS: 49°55'11.83 / 12°08'00.75) a pak jděte po cestě zhruba na západ a musíte sledovat špiky na Hackelstein. Ferrata nikde není jakkoli značená a ani na infocedulích o ní není zmínka. Půjdete stále mírně do kopce a přijdete k pískovcovém útvaru, tvořící místní vrchol a je u něj dřevený srub. Nahoru se dá po několika vytesaných schodech vyjít, ale není tu ani ferrata, ani výhled do kraje. Ferrata se nachází schovaná na jednom z dalších kamenných útvarů cca 50 - 100 m vpravo. Navíc je schovaná za skálou a dostat se k ní systémem různě prošlapaných pešinek je opravdu jak hledat poklad. Ani GPS souřadnice nebudou asi úplně přesné, ale přibližně je zde: 49°55'13.48 / 12°07'15.69

  Samotná zajištěná cesta má zhruba 15-20 m výšky, víc to asi nebude. Abyste se dostali k nástupu musíte se vyšvihnout na docela hladký šutr a poté už můžete začít cvakat. Je zde několik kramlí, většina cesty je B, ovšem píše se o ní, že je to C. To proto, že v jednom místě je asi metrový převis a kramle posazená poměrně vysoko. Je zde vhodné si najít přírodní chyt a obzvláště lidé menšího vzrůstu zde budou trochu tápat kam dát nohy. Takže C místo. Ferratu máte vylezenou za 5-10 minut, nahoře je vrcholová knížka a musíte zase stejnou cestou dolů. A nebo slanit, máte li na to lano a vybavení. Zajímavostí této ferraty je také mírně prověšené (nenapnuté) lano.


  Další info na www.via-ferrata.de: Augsburger felsen (C)

  Ernst Hartwig (C)
  Tuto ferratu osobně neznám. Více informací na www.via-ferrata.de: Ernst Hartwig (C)

  Oberlandsteig (B)
  Tuto ferratu osobně neznám. Více informací na www.via-ferrata.de: Oberlandsteig (B) • Oblast výběžku Berchdesgaden

  Pro mne osobně je přírodní park Berchdesgaden jednoznačně nejkrásnějším místem v celém Německu. Možná tak trochu i proto, že hodně připomíná Rakousko. Je to tu takový malý, především turistikcý, ale i ferratový ráj.

  Grünstein (Berchtesgaden)
  Popis: Lahůdková sportovní ferrata s překrásnými výhledy na Alpy a jezero Konigsee.
  Obtížnost: B/C s variantami D-E
  Převýšení: 400 m, nástup 30 min, sestup 1,5 - 2 hod.
  Lezení 1-1,5 hod. s těžšími variantami
  Místo: Schonau am Konigsee, jižní Německo, oblast Berchdesgaden
 • Oblast Bavorských alp

  Bavorské Alpy jsou velmi podobné Alpám rakouským, takže i terény pro ferraty jsou tu ideální. Přitom je tu ferrat docela málo, tedy alespoň pokud vím. Asi nejslavnější Německou ferratou vůbec je Pidinger nedaleko Salzburgu. Dále tu máme několik ferrat kolem nejvyšší hory Německa Zugspitze, které jsou v docela velkých výškách a ne úplně snadno přístupné. Například ne úplně zajištěný a tím i rozporuplný Jubilaumsgrat Nakonec nám zbývá jen pár hezkých cest jako například Salewa klettersteig na Iseler, hravá vodopádovka Hausbachfall nebo krátká horská kochačka Karwendelsteig, která je ovšem lehce přístupná pouze lanovkou, podobně jako zajištěný hřeben Karwendel hned vedle. Nedaleko pohádkového hradu Neunschwanstein tu máme ještě Tegelberg, který jsem osobně vylezl a proto jej zde popíšu:

  Via ferraty Tegelberg

  Lehrpfad Gelbe Wand:
  Popis: V podstatě zajištěná sestupovka. Lehký choďák.
  Obtížnost: A/B
  Převýšení 350 m + nástup.

  Tegelbergsteig:
  Popis: sportovně laděná ferrata s překrásnými výhledy na Füssen a okolní jezera.
  Obtížnost: C/D
  Převýšení 270 m + nástup.

  Fingerstig:
  Popis: čistě sportovní masírka
  Obtížnost: C/D
  Převýšení 130 m + nástup.

  Místo: Schwangau, jižní Německo, Bavorsko, oblast Füssen
  GPS Parkoviště: 47°34'07.00 / 10°45'23.00
  Další info a především topo plánek Tegelbergu je na bergsteigen.com - Tegelberg
  Informace o cenách a jízdích časech lanvky na tegelberg jsou na http://www.tegelbergbahn.de

  Nástup Když vám vaše žena či slečna bude vyčítat, že už má dost překrásných zámků Ludvíka Bavorského s romantickými parky a jezírky a že by ráda něco akčnějšího, můžete jí vyhovět hned vedle Neunschwansteinu a to velmi kvalitně. Masív Tegelberg nepatří zrovna k největším a nejvyšším, ale jeho rozeklané severní svahy poskytly prostor pro dvě krajinářsky i technicky velmi efektní ferraty. Osobně jsem slezl pouze tu střední ferratu Tegelbergsteig, ale i zde se nudit rozhodně nebudete. Zaparkujete na placeném parkovišti u lanovky na Tegelberg (viz GPS souřadnice výše) a po cca 1,5 hodinovém nástupu docela pěknou přírodou se konečně dostanete k lanům. Viz foto nástupu. Ferrata je natažená technicky velmi precizně a kde nemusí být umělý stup, tam není. Doslova nutí používat přírodních stupů a chytů, kde může tam technicky baví zkušené a trápí nováčky. Je zde i mírně převislý traverz a několik silovějších pasáží, které by měl ale zvládnout i netrénovaný lezec. Nechybí ani skalní okno a několik vychytaných míst, kde to obzvláště při mokru budete muset brát čistě na tření o skálu. Tj. nic pro úplné začátečníky, kteří by se vám tam mohli občas seknout. Čím výše vystoupíte, tím více se vám odměňuje pohledy do kraje a na rozeklaná skaliska kolem.

  Po jejím vylezení nedoporučuji hned sestupovat občas zajištěnou cestou, ale dojít až k lanovce a tam se pokochat výhledy, které stojí za to. Pro ty kdož nechtějí lézt druhou ferratu, která je podle místních 2x těží a obsahuje několik převisů je ideální možností vyšlápnout si na blízký vrchol Branderschofen. Těsně pod vrcholem narazíte na velmi lehké a jen občas zajištěné lezení, kteréžto dává většina horských turistů bez jakýchkoli jistících pomůcek, takže se nemusíte bát. Z vrcholu je opravdu nádherný rozhled - viz foto. Sestoupit můžete buď lanovkou, cena 12,7 EUR v roce 2016 nebo poměrně krkolomnou A-ferratou Lehrpfad Gelbe Wand západně. Samozřejmě máte k dispozici i normálku na východní straně kolem horské chaty, kduy chodí nahoru a dolů důchodci. :)

  POZOR: Ferraty jsou otočené přímo na sever, takže schnou pomalu a nutno počítat s téměř stále mokrými místy. Po deštích je i ta lehčí ferrata, kterou jsem slezl, o jeden stupeň těžší a místy opravdu nepříjemně kluzká! Chcete li si jí užít, nechte jí nejdříve pořádně uschnout.
   Zpět na hlavní stránku