Via ferrata Donnerkogel Intersport klettersteig
(Rakousko, solná komora, C/D)

Obížnost: C/D - střední
Charakter: Ostrá horská.
Nástup s lanovkou: 20 min., 50 m výškových
Nástup bez lanovky: cca 2 hod., 650 m.
Sestup: Ostrou turistickou cestou
Převýšení ferraty: 500 m.
Délka lezení 1250 m.
Čas lezení: 3 hodiny
Čas sestupu s lanovkou 2,5 hod.
Sestup bez lanovky 3,5 - 4 hod.
GPS parkoviště: 47 32'02.91 / 13 29'46.12

Jak ferratu najít: Zaparkovat, vyjet lanovkou, kousek pěšky k chatě Gablonzer hutte.
Vzhůru pěšinou do sedla a ze sedla mírně dolů, opravdu jen kousek k nástupu.

Kompletní informace na www.bergsteigen.com
TOPO plánek PDF
Upozornění: Toto jsou externí odkazy. Za obsah a dostupnost uvedených informací
a topo plánků odpovídá server www.bergsteigen.com

Ferrata Intersport klettersteig vedoucí na vrchol Grosser Donnerkogel (2050 m n.m.) je opravdovou horskou ferratou, díky níž zdoláte hodnotný vrchol, kam se dostanete jenom po svých. POZOR: NIKDY sem nelezte, pokud vidíte byť jen malé zbytky sněhu jako například na fotce. Samotná ferrata může být v pohodě, ale v případě zasněžené sestupové cesty zde jde doslova o život!! Viz níže. Přijedete až na poslední parkoviště těsně pod jezerem Gosausee a hned nad ním je dolní stanice lanovky, která vás vyveze o 600 výškových metrů ke Gablonzer Hutte. Zpáteční jízdné bylo v roce 2013 kolem 11 EUR. K samotné chatě musíte ještě chvíli dojít, zabloudit se nedá, protože cesta je tu jediná. Od chaty to vezměte přímo vzhůru, po pěšince až do sedýlka. Zde doporučuji obléci si ferratové vybavení. Na nástup se dostanete nikoli vzhůru ke skále, ale půjdete kousek směrem dolů, tak abyste viděli jezero. Cestička není moc vyšlapaná, takže se dívejte, kde uvdíte lano na skále.

Chvíli po začátku vás přivítá docela luxusní, nepatrně převislá pasáž C/D s umělými stupy, ve které se jednou či dvakrát musíte přecvaknout v mírném tahu. Poté se cesta již docela uklidní a je to spíše kochačka. Druhá část kolem hory Kleiner Donnerkogel, je skoro celé A/B choďák téměř po celé trase zajištěný lanem. Je to místy i bahnito-travnatá cestička, které se říká Gamsband. My jsme tu začátkem června narazili na menší sněhové pole, které bylo nutno vylézt bez jištění, neboť lano nenávratně zmizelo pod sněhem. Z této cesty odbočuje ferrata na vrchol Kleiner Donnerkogel - POZOR - nelezte sem! My sem šli, protože v místě odbočení bylo lano pod sněhem a my netušili, že jde pouze o odbočku. Na vrcholu nás čekal sice překrásný výhled do okolí a na majestátní stěnu velkého Donnerkogelu, ale zároveň nemilé překvapení v podobě konce ferraty a nezajištěné sestupové cesty. Zbytky původního lana byly stočené ve křoví a cestu jsme museli vyloženě hledat mezi zmrazky sněhu. Velmi nebezpečné! V sedýlku by měla být jedna z únikových cest. Bohužel zde byl sníh, takže byla nepoužitelná.

Výstup stěnou na Grosser Donnerkogel se skládá ze dvou částí, z níž ta první je mimořádně vzdušný a lahůdkový výstup po hraně na mini vrchol Donnermandl. Je to tu místy hodně strmé a i když zajištěné umělými stupy, tak tato pasáž budí respekt a zároveň vás naprosto uchvátí. Zbytek výstupu je už docela klasický a pod vrcholem se mění na krátký choďák. Ačkoliv celá stěna vypadá obrovsky, její zdolání není až tak náročné a za půl hodinky jste nahoře.

Sestupová cesta od kříže vede jihozápadní stěhnou a je klasicky značená červenobílou barvou. Je to místy strmý horský choďák, po kterém lezou na vrchol normální turisté bez jištění. Je tu několik pasáží zajištěných tenkým ocelovým lanem, ale nic dramatického a cesta je v pohodě. Pokud ovšem na ní neleží sníh! My jsme tu byli začátkem června a bylo to tu jedno velké sněhové pole ze kterého čouhala jen kleč a kosodřevina. Viz fotka. V takovémto terénu téměř nemáte šanci najít kudy vede cesta a jste totálně v průseru. My jsme zkoušeli traverzovat po stopách lidí co tu byli před námi a nakonec se nám podařilo objevit několik červených značek na kamenech, které nebyly zapadané sněhem. Mnohé pasáže byly vyloženě nepříjemné, velmi strmé a hrozil pád do propasti. I v dolních partiích cesty jsme přecházeli občasná sněhová pole. Proto prosím již nikdy začátkem června, je to na takovéto výšky pořád ještě moc brzy!

Pokud by se stalo, že vám ujede lanovka jezdící do cca půl šesté, tak nezoufejte. Sejít dolů k jezeru na parkoviště můžete příjmenou sestupovou cestu kousek od lanovky za cca 1 hodinu. Zde se můžete podívat na aktuální časy a jízdné lanovky pro rok 2016
Zpět na stránku rakouských ferrat