Via ferrata Drachenwand
(Rakousko, solná komora, C)

Obížnost: C - střední, lehčí
Charakter: Horská, cvičná
Nástup 30 min / cca 100 m výškových
Sestup: Turistickou cestou zpět.
Převýšení ferraty: cca 400 m.
Čas lezení: 2-3 hodiny
Čas sestupu 1,5 hod.

Nástup, přibližně: 47 48'41.00 / 13 21'28.00
GPS parkoviště: 47 49'07.50 / 13 21'20.00
Výchozí bod: Penzion Drachenwand,
adresa: A-5310 Mondsee St. Lorenz 46.

Jak ferratu najít: Od penizonu u miniaturní kapličky mírně doleva,
lesenm k větší kapli, u ní doprava, přes mostek a po chvíli odbočit
ve směru šipky "klettersteig".
Poznámka: Sestupová cesta za mokra či sněhu může být velmi nebezpečná!

Kompletní info na www.bergetsigen.com
Topo plánek JPG     Topo plánek PDF
Upozornění: Toto jsou externí odkazy. Za obsah a dostupnost uvedených informací
a topo plánků odpovídá server www.bergsteigen.comSice jsem toho zatím tolik neslezl, ale troufám si tvrdit, že tohle je jedna z nejkrásnějších ferrat v Rakousku! Drachenwand přesně definuje význam proč tu ferraty jsou. Přináší obyčejným smrtelníkům neskutečný zážitek z horolezení v překrásné krajině a skoro bych jí přirovnal k zábavnímu parku, kam se budete rádi vracet. Drachenwand je ferrata v podstatě dost jednoduchá a vyloženě C-míst je tu pouze několik, nicméně ani ty nejsou nijak zásadně obtížné. Ferrata vás sama ujistí v tom, že její tvůrci vám zde nechystají žádné silové a převislé překvapení a že jim jde jen o to, abyste si užili. Už jen začátek s vodopádem (teče zřejmě jen po deštích) je velmi efektní a trasa pak pokračuje po příjemných skalkách s velkými odpočinkovými místy. Pro mě osobně je nejkrásnější partií skalní vežička s lanovým mostkem a velmi vzdušnou romantickou lavičkou - geniální to nápad, aby se hraví ferratisti vyžili a vzájemně vyfotili. Pokud by někdo vyloženě nesnášel nádherně vzdušný lanový mostek nad cca stometrovou propastí, může celé místo obejít alternativní trasou. Pod vrcholem se projdete po čemsi co opravdu připomíná dračí hřbet. Další s luxusních nápadů tvůrců! Netřeba dodávat, že skoro po celou cestu máte výhled na jezero Mondsee a přilehlou oblast Alpského podhůří.

Ačkoliv je Drachenwand ferratou zdánlivě jednoduchou, nepouštěl bych sem úplné začátečníky a rozhodně ne bez doprovodu. Ti totiž mohou být trochu vyděšení z její délky (2-2.5 hod), převýšení (400 m) a některých vychytaných míst, například výše zmíněný lanový mostek, či dračí hřbet. Nicméně pokud vaši kamarádi již slezli třeba Jeptišku, nebo nějaké kratší max. hodinové ferátky, je právě ideální čas je vzít sem, aby si vyzkoušeli zdolat opravdový skalní vrchol.

Je to mimo jiné i ideální cesta pro začátečníky, kteří se chtějí učit lézt po skále bez chytání se lana. Troufám si tvrdit, že nadpoloviční většinu cesty (A/B úseky) zvládne bez držení se lana i začátečník. Mírně pokročilý (znalý lezení stupně 3 - 4), by měl zvládnout i C-místa bez lana, tedy téměř celou ferratu. Chce to ale dávat pozor na viklající se stupy a chyty! Vápenec je tu opravdu hodně rozpraskaný a navíc hojnou návštěvností i docela ohlazený a olezlý. Se vším nutno počítat. Času máte ale dost a můžete si tu opravdu hrát. Ferrata má celkem cca 20 segmentů takže podle číslování a cedulek máte možnost odhadnout kolik už máte za sebou.

Sestupová cesta Hirschsteig (viz obrázek výše) vede od vrcholového kříže kolem skalního okna (určitě se podívejte) dolů a její charakter se v průběhu docela mění a to od celkem pohodlné místy až metr široké lesní cesty před uzounkou, poměrně příkrou stezku, až k regulérní A-ferratě. Některé obtížnější úseky jsou zajištěny ocelovým nebo i normálním lanem, v dolní části je pak kolem 5ti žebříků zajištěných tenkým ocelovým lanem. Viz fotka vpravo. Všechny žebříky jsou ale hodně poklopené a jejich zdolání nepřestavuje žádné riziko ani námahu. Tuto cestu chodí běžní turisté bez jakéhokoli vybavení a znalostí, takže i když místy vypadá hodně strmě, není čeho se bát. Navíc je dobře značená a vyšlapaná, takže ztratit se nelze. Nicméně za mokra či nedejbože se zbytky sněhu se pěšina může změnit za velmi nebezpečnou, ze které hrozí pád do propasti!

GPS souřadnice parkoviště ukazují na louku u cesty. Bežně na této louce těsně u cesty parkují auta a místňák, kterému zřejmě louka patří, tu v roce 2013 vybíral za každé auto 2 EUR jako parkovné na celý den.
Zpět na stránku Rakouských ferrat