Via ferrata Hans von Haidsteig
(Rakousko, Raxalpe C/D)


Obížnost: C/D - pohodově výživná, nic převislého Charakter: Ostrá, horská. Nástup: 2 hod. Sestup: 2 hod. (více variant) Převýšení ferraty: 420 m. Čas lezení: 2 - 2,5 hod. Místo: Raxalpe - Preiner Wand Nadmořská výška vrcholu 1783 m. GPS parkoviště: 47 41'01.19 / 15 44'28.42 Do navigace: Vesnička Griesleiten, tam odbočit na úzkou asfaltku. GPS nástupu (přibližně): 47 41'52.1 / 15 44'03.2

Hadsteig je králem ferrat v Raxalpe. Jak už fotka napovídá, je to ferrata v reálném horském prostředí, která není jen tak cvičná a tudíž velmi hodnotná. Vede na vrchol Preinerwand (1783 m) a nenajdete tu žádný převis ani vyložený zásek. Je velmi dobře zajištěná lanem, jednoduchými žebříky a místy i umělými stupy. Sem tam potkáte docela vzdušná místa a jediným trochu náročnějším úsekem je takový žlab, či spíše kolmý komínek, kterým se musíte protáhnout a vytáhnout nahoru. To je asi nejtěžší místo celé ferraty. Je ale krátké a za ním je dlouhá odpočinková pasáž. Je tu také pár nezajištěných míst, ale ty jsou bezpečná a na přelezení zcela jednoduchá.

Topo plánek podsunuje dojem, že trasa je krátká, ale není. Je to minimálně tak na dvě hodiny. Zvládne to i netrénovaný člověk, který je zvyklý normálně chodit po horách. Samozřejmě podmínkou je odolnost proti závratím a ideálně opět v doprovodu někoho zkušenejšího. Trasa bývá většinou velmi frekventovaná, obzvláště v sezóně. Vzhledem k délce raději nenastupujte za hrozícího špatného počasí. Některé pasáže mohou být za mokra velmi kluzké, nicméně dá se dolézt i za deště, což se mi osobně stalo. Obížnost se pak zvedá miminálně o jeden stupeň a je dobré pak více využívat přírodních chytů.

Ferratu jsem navštívil poprvé v roce 2009 a pak znovu v září 2014, kdy jsem měl možnost prozkoumat okolí blíže. Především pak sestupové trasy, které vám umožní vrátit se bez problémů k autu. Nástup z parkoviště (viz GPS níže) je docela zdlouhavý lesními pěšinakami a je zhruba na dvě hodiny. Cesotu potkáte pramem s napajedlem, kde se můžete osvěžit. Vodu jsem pili a nic nám nebylo. Odtud se dáte cestou mírně doleva a až opustíte hranici lesa, uvidíte na skále vpravo žlutou tabulku což je nástup na ferratu. Po vylezení a rozhledem z vrcholu Preiner Wand máte několik možnstí jak se vrátit.

1) Projít se po hřebeni Raxalpe přes chatu Ottohaus a odtud lanovkou dolů. Ale POZOR! Lanovkou sjedete do vsi Hirschwang, která je od parkoviště vzdálená cca 10 km! Takže pokud nebudete mít 2 auta, tak musíte buď pěšky/busem? zpět k autu, což je docela nepohodlné.

2) Z vrcholu mírně sestoupíte doprava a využijete sestupovou trasu Preinerwandsteig viz moje mapička (východní sestupovka). Když bude se stát nad ní a podíváte se do propasti dolů, možná si pomyslíte, že se někdo zbláznil. Sestup začíná několika metry nezajištěného lezení (1) a poté padá poměrně strmou pěšinkou dolů. Tato trasa je totiž jednodušší ferratovou variantou výstupu na vrchol. Je zde několik pasáží zajištěných ocelovým lanem obtížnosti A, a jedna skalka, která je regulérní ferratou obížnosti B. Za sucha je všechno bezpečné a netřeba zde kvůli pár metrům vytahovat ferratové vybavení. Za mokra by mě sem ale nikdo nedostal a když, tak pouze s jištěním.

3) Nejlehčí variantou sestupu by měla být západní sestupovka Holzknechtsteig, která může být zaměňována za velmi těžký Malersteig Toto je již lezecká cesta, která je odbočkou ze zmíněné Holzknechtsteig. Ani jednu z nich jsem osobně nešel, ale viděl jsem lidi bez ferratoých setů vracející se cesotu Holzknechtsteig dolů. Od pramene je to již pohodovou cestou zpět na parkoviště v případě obou variant.

GPS parkoviště: 47 41'01.19 / 15 44'28.42
Do navigace: Vesnička Griesleiten, tam odbočit na úzkou asfaltku.
GPS nástup na ferratu (přibližně): 47 41'52.1 / 15 44'03.2

Topo mapa ferraty Haidsteig
Popis ferraty Haidsteig na Bergsteigen.at
Moje fotky z Raxalpe včetně této ferraty.
Více informací: Klettersteig atlas alpy, trasa č. 153Zpět na stránku rakouských ferrat