Via ferrata Hias
(Rakousko, Dachstein, D)


Obížnost: D - trochu těžší, ale krátká.
Charakter: Cvičná.
Nástup: 15 min., krásnou soutěskou.
Sestup: 15 min.
Převýšení ferraty: 130 m.
Čas lezení: 45 min.

Místo: Rossing
Nadmořská výška chaty: 1200 m.

GPS parkoviště: 47°26'01.66 / 13°43'05.35
GPS Silberkarhutte: 47°26'37.42 / 13°42'45.61
GPS nástup na ferratu: 47°26'13.75 / 13°42'57.31Kousek východně od známého střediska Ramsau am Dachstein je turisticky velmi vděčná lokalita Silberkalmm, tedy Stříbrná soutěska. Je soukromým majetkem a místní tu vybírají poplatek 2,9 EUR za vstup (údaj z léta 2013), který slouží na obnovování dřevěných msotků, které umožňují projít soutěskou na chatu Silberkarhutte. Doporučuji si vzít u kasy zdarma leták o zdejších ferratách. Mají ho tam i v čestině. Průchod Stříbrnou soutěskou zvládne úplně každý, včetně důchodců a dětí. Přibližně uprostřed soutěsky se nedá přehlédnout nástup na ferratu Hias začínající krátkým a velmi stabilním lanovým mostkem.

U ferraty Hias se potvrzuje to, že čím kratší ferrata tím těžší a sportovnější. Zdolali jsme jí za necelých 50 minut a během trasy potkali ještě jeden takový lanový mostek, jako na začátku a především několik docela silových pasáží. Místy je zde lano vedeno až zákeřně tak, aby vyšťavilo každého, kdo nemá sílu a základy horolezeckých technik. Ačkoliv je zde nastřílena spousta ocelových kolíků, není to vůbec sranda a místy si opravdu užijete i několika středně silových přecvakávání. Pro mne byla klíčová D-pasáž trvající cca 5 polí, jenž byla šikmý traverz v mírně převislé skále. Druhá pasáž, která mi dala trochu zabrat byl tento úsek kolmé stěny, kde byly umělé stupy vedeny záměrně dál od lana. Hezká zákeřnost, která se jen tak nevidí. Úseky, které jsou v plánku značeny jako čisté D, mi nepřišly až tak Déčkové, protože obsahovaly spoustu umělých stupů. Viz fotka téměř kolmé stěny vpravo. Nicméně trochu síly to chtělo. Těsně před koncem potkáte místo, které zdálky vypadá jako kaverna s převisem, ale těžké to není. Značené je to jako C, což se mi zdá trochu přehnané. Je tam široká rampa, na které se krásně stojí, takže mírná převislost skoro nic neudělá.

Každopádně sem zásadně neberte nikoho, o kom si nejste jisti že dá bez problémů převis na Jeptišce. Délka trasy a umělé stupy dělají ferratu Hias přístupnou pro většinu sportovně zdatných lidí, nicméně užijete si jí a oceníte až tehdy, máte li něco za sebou. Začátečník sem nepatří a proklel by vás. Sestup je na cca 10 min po krátké, úzké pěšince buď zpět na horní východ ze soutěsky, nebo traverzem po turistické cestě na chatu.

Popis ferraty Hias na serveru bergsteigen.com

Zpět na stránku rakouských ferrat