HTL Wels
(Rakousko, solná komora, C+)


Obížnost: C/D - střední
Charakter: Sportovní, horská.
Nástup od horní stanice lanovkoy: cca 1:10
Nástup bez lanovky: Oblížné, 1 km převýšení.
Sestup: Příjemnou turistickou cestou
Převýšení ferraty: 150 m.
Čas lezení: 1 hodina
Čas sestupu k lanovce: 20-30 min.

Místo: Ebensee
Vrchol: Alberfeldkogel
Nadmořská výška vrcholu: 1700 m.

GPS parkoviště: 47°48'47.00 / 13°45'31.95
GPS Odbočky na nástup: 47°48'56.90 / 13°42'20.77Ó vzdušnosti, tvoje jméno je HTL... I tak nějak by se dalo psát o této ferratě vedoucí na vrchol Alberfeldkogel. Jde o nádhernou moderní zajištěnou cestu, vedenou místy úchvatně vzdušným hřebínkem, která skýtá docela intenzívní zážitky. Ačkoliv je to podle plánku pouze "C", tak rozhodně není podnik pro začátečníky a některá místa by se opravdu slušelo označit minimálně jako C/D. Lano je v mnoha místech vedeno nekompromisně tak, aby vám co nejmíň pomáhalo. Skála je zde krásná, ale lezení bez chytání lana už chce zkušenosti a umět si najít i chyty, které vůbec nejsou vidět. Lezečky by se docela využily. Všechna těžší místa jsou vybavená až zbytečně dlouhými ocelovými kolíky, nicméně i s nimi to není sranda. Pokud si dobře stoupnete, tak silového přecvakávání tu moc není, ale místa s lezením čistě na tření se tu najdou. Chce to mít už určitou jistotu v lezení ferrat neboť segmenty mezi kotvením lana jsou místy poměrně dlouhé a i to i na docela exponovaných místech. Takže případný pád by hodně bolel.

První třetina cesty je opravdu excelentně vzdušná, v jednom místě dokonce visíte na úzkém pilíři s průhledem na obě strany skály a pod sebou máte tak 50-100 metrů vzduchu! Zastavte se, pořádně se rozhlédněte a užijte si to, protože takovéhle pasáže se zase tak často nepotkávají. Samozřejmě to znamená striktní podmínku sem nebrat nikoho kdo by měl byť sebemenší náznaky strachu z výšek či pádu. Dále je zde několik technicky velmi zajímavých pasáží, místy blížících se skoro kolmici a to včetně příkře táhlého žlábku a přelézání různých, i jemně převislých skalek. Nicméně stále se nejedná o silovou ferratu, takže by jí měl zvládnout i mírně pokročilý lezec.

Přístup k ferratě je trochu komplikovanější, ale myslím, že stojí za to. Po příjezdu do městečka Ebensee na dolním konci jezera Traunsee najdete dle šipek dolní stanici lanovky. Je zde parkoviště zdarma. Lanovka vás za 19,50 EUR (údaj z léta 2013) vyveze o 1 km výškový nahoru na Feuerkogel, odkud vede několik příjemných turistických tras. Směr k ferratě je označen žlutými šipkami jako ostatní cesty, takže se neztratíte. Po cca 30 minutách příjemné vycházkové chůze dojdete k nenápadnému rozcestí s infocedulí a šipkou mířící dolů po travnatém srázu. Mnoho kamenů je označeno červenou barvou, tak ty sledujte. Na nástup k ferratě totiž musíte jít dolů a to velmi opatrně. Nic zásadního tu nehrozí, pěšina je už docela hodně vyšlapaná a kdybyste uklouzli maximálně vás zastaví kleč a kosodřevina. Viz foto vpravo. Jelikož je to přibližně severovýchodní svah, musíte počítat, že tu bude hodně mokré hlíny. Je tu jedna menší skalka zajištěná několika metry horolezeckého lana, kterou sejít není problém, jen to chce opravdu hodně opatrně, protože boty můžete mít plné hlíny a mokré. Za sněhu by to bylo téměř nemožné! Nám jen tento sestup trval skoro 40 minut.

Samotné lezení ferraty nám zabralo hodinu a čtvrt, oproti avizovaným 50 minutám, nicméně jsme to nehnali, kochali se a zkoušeli lézt po skále. I tak se mi to zdálo docela krátké. Ferrata končí přímo u vrcholového hříže Europakreuz, odkud se vrátíte k lanovce příjemnou procházkou po široké, velmi pohodlné cestě za cca 25 minut. Kousek od horní stanice lanovky je komplex horských chat a příjemná horská restaurace. Lanovka jezdí každou půlhodinu a poslední v 17:00.

Popis ferraty HTL wels na bergsteigen.comZpět na stránku rakouských ferrat