Via ferrata Siega
(Rakousko, Dachstein, C/D)


Obížnost: C/D - střední
Charakter: Cvičná, horská.
Nástup: 1 hod, krásnou soutěskou.
Sestup: cca 1 hod.
Převýšení ferraty: 140 m.
Čas lezení: 45 min.

Místo: Rossing
Nadmořská výška chaty: 1200 m.

GPS parkoviště: 47°26'01.66 / 13°43'05.35
GPS Silberkarhutte: 47°26'37.42 / 13°42'45.61
GPS nástup na ferratu: 47°26'37.9 / 13°42'34.3Nástup na ferratu Siega začíná po cca 20 minutové procházce nad chatu Silberklammhutte. Není to zrovna dobře značené, takže bude lepší když se budete orientovat podle fotky vpravo a nebo podle ostatních, kdož tam jdou. Každopádně nechodťe po hlavní turistické cestě, ta je určena pro sestup.

Ačkoliv je Siega značná maximálně C/D a celkově je o něco malinko lehčí než Hias, tak je zase delší, značně strmá, a místy docela technická. Nepotkáte tu žádný lanový mostek, zato hodně strmého lezení, místy na tření a několik krásně mírně převislých krátkých míst. Tato ferrata nás poučuje o tom, že není "C" jako "C", protože takováhle cesta být třeba v Dolomitech, tak se tam z toho všichni zjevjej a bude tam éčko a ještě cedule s lebkou a zkříženými hnáty. :) Když si vzpomenete na ty dva až tři nejdrsnější úseky na Vodní bráně, tak to vám Siega nabízí v hodně variantách skoro po celou dobu lezení. To se mi velmi líbí. Samozřejmě je to proloženo odpočinkovými místy.

Na lezení o skále je to dost těžké, v hodně místech určitě stupeň 5 a více. Lezečky by se tu využily. Umělé stupy tu jsou ale, značně úsporně rozmístěné. Několik jsem jich vynechal, ale jinak jsem za ně byl rád. Potkal jsem tam jedno místo (pouze 1 pole), které by IMO zasloužilo hodnocení čisté D, protože to bylo docela převislé a jakoby tam chyběl umělý stup. Bylo to krásné, ale neznalý člověk se tu může i zaseknout. Tudíž stejně jako u ferraty Hias zde platí moje doporučení, že toto není cesta pro úplné začátečníky a užijí si jí až ti, kdož hledají strmější skalní lezení a nebojí se to vzít i na tření, pokud je třeba.

Popis ferraty Siega na serveru bergsteigen.com

Zpět na stránku rakouských ferrat