Trattenbacher Klettersteig - Beisteinmauer C/D/E
(Rakousko, údolí Enns, nedaleko Steyr)

Excelentní ferratový park! Je to úplně nový komplex via ferrat (2015) a je to neskutečně krásné spojení cvičné skály s vylezením sice nízkého, ale i tak zcela reálného horského vrcholu. Celý areál je ukázkově vyznačený a topo schéma nechybí ani u vyhlídky, ze které si můžete všechny ferraty v reálu prohlédnout a vybrat si co polezete. Ze všeho přímo číší důkladná profesionalita a přístup lidí, kteří přesně věděli co dělají.

Pokud pomineme sestupové žebříky obtížnosti A, pak tento komplex není pro úplné začátečníky a když, tak pouze v doprovodu někoho zkušeného. Přeci je to reálná skála a hned na začátku je několik C-pasáží aby se provedla jednoznačná selekce kdo na to má a kdo ne. Nelezci a fotografové mohou po pěšince vyjít na vyhlídkovou plošinu odkud mají jedinečnou možnost sledovat téměř celý areál a fotografovat lezce.

Jednotlivé cesty jsou příkladně zajištěné a lano je vedené tak, abych si lezec užil. Už jenom ta nejlehčí ferrata C (Karin (3)) je krásným spojením vzdušnosti a relativné lehkého lezení s krásným mini-převisem na začátku. Ostatní obtížnější cesty jsou náročnější, ale pořád zde najdeme pomocné kramle. Například cesta Grossalber D/E obsahuje pasáže s téměř kolmými úseky lezitelnými "na tření" nicméně každý úsek je velmi krátký a dobře se mezi nimi dá odpočívat. Mostek a žebříky netřeba komentovat, uvidíte sami. :) Vyhlídková ferratová lavička pod vrcholem je jakousi kopií lavičky na Drachenwandu, ale kvůli železné plošině není tak lahůdkově vzdušná. Nicméně je to úžasná atrakce!

Sestupovka z vrcholu je vedená A-ferratou po několika žebřících. Po této cestě mohou vyjít na vrchol i obyčejní turisté. Lze to vyjít i bez jištění, ale pouze s maximální opatrností, za sucha a pouze pro lidi znalé náročnější horské turistiky! Jsou zde regulérní jistící lana, tudíž pokud si nejste jisti, tak ani sem nelezte bez jištění!

Obížnost: volitelně C-E
Nejvyšší bod 632 m.
Charakter: cvičná.
Nástup: 5 min.
Lezení: cca 40 min. dle varianty
Sestup: cca 10-20 min.
Prevýšení ferraty: 140 m.
Misto: Trattenbach (Ternberg)
GPS P: 47 55'10.00 / 14 20'47.00
Velmi přesné TOPO
Popis ferraty na bergsteigen.com

POZNÁMKY:
  • Ferrata je zcela nová, tj. na Google Earth ani neuvidíte to parkoviště.
  • Koncem května 2015 bylo už parkoviště placené a chtěli 2,5 EUR za auto parkovné. V ceně parkovného byla lahev chlazené minerálky.
  • Některé navigace neznají vesnici Trattenbach, proto je nutné zadat buď přímo souřadnice a nebo nedaleké městečko Ternberg.
  • Přístupová silnička je velmi úzká a v některých místech problemtaické vyhýbání aut. Jeďtě velmi pomalu a opatrně!    Zpět na stránku rakouských ferrat