• Kandersteg (Kandersteg, Švýcarsko)

  Popis: Maniakální lahůdka ferratových instruktorů! Jako jsou symbolem Švýcarské přesnosti hodinky, tak ikonou Švýcarských ferrat je Kandersteg. Po velmi krátkém nástupu ve vás tato cesta rozpoutá směs adrenalinu, hravosti, strachu a závratí i u těch, kteří je nikdy neměli. Nelze popsat, musí se zažít. Překonání střešního převisu pomocí horizontálního žebříku a jeden z nejvzdušnějších pilířů jaký jsem kdy viděl je pořád nic proti možnosti projet si zadarmo a opakovaně padesátimetrovou Tyrolienne (flying fox). Aby bylo Déčkové obtížnosti učiněno za dost je zde i mírně převislý žebřík s jedním přecvakáváním v tahu. Celkový dojem z této úchvatné zážitkové cesty kazí jen enormní množství umělých stupů v podobě cca 30 cm dluhých ocelových trnů (tyček). Přímo skalního lezení tu tedy moc není a navíc při pádu hrozí opravdu ošklivá zranění o umělé stupy. Ferratu doporučuji nastupovat pouze za dobrého počasí a sucha. Nejde o to, že byste jí za mokra nevylezli, ale zkazí vám to celkový dojem, protože ocelové stupy mohou nebezpečně klouzat.

  Co se týče flying foxu, tak nepotřebujete žádné speciální vybavení, ani kladku, protože vše zde již je napevno nainstalováno. Potřebujete pouze odsedku. Kladku si přitáhnete tahem za lano a cvaknete si kladkovou karabinu do sedáku. Odsedku za tahací vodorovné lano a můžete jet. Je zde cedule s barevnými fotografiemi a přesným návodem jak se správně připoutat. Samotná jízda je super a možná si řeknete jak zabrzdím, abych nenarazil do skály na konci? K tomu použijete právě odsedku cvaknutou do jednoho z vodorovných lan a před koncem za ni zatáhnete směrem dolů. Ale jen mírně, brzdí to opravdu hodně. Kdybyste nebrzdili vůbec, tak člověk o hmotnosti 70-80 kg žuchne do skály jen velmi malou rychlostí a nic se nestane. Osobně jsem vyzkoušel. Nicméně ti těžší z vás mohou nabrat i vyšší rychlost, takže opatrně.

  Obtížnost: Spíše lehčí C, jedno místo až D (převislý žebřík)
  Převýšení: 540 m celkem
  Lezení: 2-3 hod.
  Přístup: Zastavte na zdarma parkovišti přímo u lanovky na Allmenalp.Odtud vychází cesta a pěšina ke skále těsně vpravo od vodopádu. Na nástupu je pohodlná lavička na oblečení se.
  Sestup: Lanovkou z Allmenalp (zdaleka viditelná horní stanice), nebo oklikou vlevo po horských loukách pěšky dolů. Cena lanovky byla cca 11 CHF / os. Možná sleva na 9 CHF / os., pokud jste ubytováni v okolí. Údaje z 07/2015)
  Místo: Kandesteg, Švýcarsko.
  GPS: Parkoviště: 46°29'21.47 / 7°39'40.00
   Zpět na stránku via ferraty ve Švýcarsku