• Pinut (Chur, Švýcarsko)

  Popis: Jedna z nejlehčích via ferrat ve Švýcarsku, tvořená pouze žebříky, žádné skalní lezení, totální choďák. Přesto ji vřele doporučuji neboť expozice a výhledy jsou zde naprosto úchvatné. Žebříky vedou skalní průrvou i tunýlkem a odolnost proti závratím je zde naprosto nutná. Po první nejdelší pasáži následuje nezáživný choďák do kopce a dvě kratší žebříkové části, které už nejsou tak efektní. Přestože by se mohlo zdát, že ferratové sety zde nejsou potřeba, pro jistotu a vlastní klid si je sem vezměte.

  Ferrata se navíc svojí historií řadí spíše k technickým unikátům. Postavil jí někdy začátkem 20.století místní podnikatel jako přístupovou cestu na horské louky pro mléko. Později za ní i vybíral peníze. Dnes je volně přístupná a pro běžné chození se moc nepoužívá. Jednak je tu lanovka a jednak je zde krásná cesta, kterou ferratisti využívají jako sestupovku.

  Obtížnost: A/B - choďák

  Převýšení: Celkem cca 800 m včetně vyloženě chodivých pasáží.

  Lezení: 2 hodiny i s kocháním

  Přístup: Ve vesnici Flims odbočíte nahoru na Fidaz a pojedete užší asfalktou až k lesu. Zde je roztroušeno několik šotolinových plácků a menší asfaltové parkoviště. Všude, opravdu úplně všude jsou parkovací automaty a zaplacení se tak nevyhnete. Nepřející místní prý rádi posílají policajta na obchůzku. Cena 1 CHF za hodinu (údaj z 07/2015)

  Sestup: Sestupovka je krásná a zážitková! Po vylezení ferraty se ocitnete na horských loukách. Můžete sjet dolů lanovkou, jejíž stanice je viditelná zdaleka. Pokud nechcete, tak se k ní nemusíte šplhat a vezměte to po louce doprava k salaším. Odtud vede 1-2 metry široká, téměř promenádní cesta s krásnými výhledy dolů k horské chatě. Od chaty můžete sjet busem (cca 6 CHF / od - údaj z roku 2015) a nebo sejít.

  Místo: Fidaz (nedaleko Chur, Švýcarsko)

  GPS: Hlavní parkoviště u lesa: 46°50'43.00 / 09°19'15.00
  Zde začíná nástupová pešinka: 46°50'29.55 / 09°18'39.33
  Nástup na ferratu: 46°50'44.33 / 09°18'24.00

   Zpět na stránku via ferraty ve Švýcarsku