• La Resgia (Pontresina, Švýcarsko)

  Popis: Krásná ferrata, ale skalní lezci budou zklamáni. Až na dvě úžasná místa je to totálně okramlený B - choďák s úchvatnými výhledy na čtyřtisícovky kolem sedla Bernina. Jedním z těžších míst je zcela kolmá síť z ocelových lan v horní třetině ferraty a to druhé, to si budete opravdu dlouho pamatovat. Lanový mostek končí na mírně převislém a neuvěřitelně exponovaném pilíři. Je sice bohatě okramlený, ale minimálně dvakrát se budete přecvakávat v tahu. Ferrata je tímto myslím docela nevyvážená. 80% trasy zvládnou i největší začátečníci a děti, jelikož kramle jsou zde nasázeny velmi hustě. Onen vzdušný pilíř je ale vzhledem ke zbytku ferraty nebývale těžký a začátečníci se vám tady můžou rozsypat jak psychicky tak fyzicky. Lezům co zvládli celou ferratu Jeptiška a mají rádi exponovaná místa by neměl dělat problémy. Viz foto vpravo. A abych nezapomněl, je tu jeden velmi krátký, mírně převislý žebříček, aby ruce nevyšly ze cviku.:) Lezecká síť je pro našince věcí zcela neznámou a novou. Její lezení si můžete vyzkoušet přímo na nástupu ferraty, jenomže pozor: Síť, která je na trase ferraty je daleko větší, těžší a zcela kolmá. Doporučuji jí lézt s nataženýma rukama a několikrát se přecvaknout v mírném tahu. Je to docela originální prvek, který vás může docela slušně vysílit, i když se to nezdá. Pokud máte znalosti z lanových center, asi vám zas tak jedinečná nepřijde.

  Obtížnost: Povětšinou B, tři místa kvalitní C/D

  Převýšení: 370 m celkem

  Lezení: 1,5 - 2 hod

  Přístup: Zastavte na placeném parkovišti přímo u hlavní silnice. Cena 1 CHF za hodinu (údaj z 07/2015) a jděte po značené pěšině směrem vzhůru ke skále.

  Sestup: Naprosto pohodlná pěšinka vlevo od ferraty. Vede do vesnice a odtud podél silnice zpět na parkoviště, což je cca 1 km.

  Místo: Pontresina, Švýcarsko

  GPS: Parkoviště: GPS P: 46°28'53.40 / 9°54'53.50

   Zpět na stránku via ferraty ve Švýcarsku